Скандальна угода між Німеччиною і 3 щодо побудови нової газотранспортної системи "Північний потік-2" здобула нового ворога. Ним став прем'єр-міністр Італії Матео Ренці.
Про це пише Financial Times, додаючи, що роздратованість італійського прем'єра через російсько-німецьку угоду ускладнює спроби ЄС розширити санкції проти Кремля. Минулого тижня Ренці заблокував рішення щодо продовження економічного тиску на Москву на півроку через наполягання Німеччини на тому, що нову російську ГТС в Європу потрібно збудувати, хоча Брюссель не дозволяє це. Попри висновки Єврокомісії щодо недоцільності побудови "Північного потоку-2", Берлін намагається обійти рішення європейського відомства, зауважуючи, що угода щодо ГТС укладена не між країнами, а між компаніями.
Така позиція німецької сторони настільки розлютила Ренці, що він повідомив президента Європейської Ради Дональда Туска про своє бажання обговорити питання "Північного потоку-2" на саміті ЄС, який відбудеться в четвер.
Італійська сторона переконана, що німецько-російська угода щодо нової ГТС в обхід України, Балтії і Польщі йде в розріз з політикою санкцій, якої дотримується ЄС. Таким чином, у Римі вважають, що Берлін ставить свої економічні потреби вище колективної дипломатії.
"Ми твердо підтримуємо санкції, але з іншого боку є країни і компанії, які в цей же час можуть розширити Північний потік", - сказав Financial Times неназваний італійський чиновник.
Видання нагадує, що Рим також сильно невдоволений тим, що Німеччина підтримала блокування іншої російської ГТС – "Південного потоку". Адже саме італійська енергетична компанія ENI була головним інвестором проекту і зазнала найбільших збитків від його зупинки. Цей факт також частково пояснює італійську роздратованість німецько-російською угодою щодо "Північного потоку-2". Також Італія заробила репутацію "адвоката" Росії в Євросоюзі.
Раніше ЗМІ повідомляли, що ЄС може не продовжити санкції проти Росії через "егоїзм" прем'єра Італії. Рим зраз наполягає на тому, що таке рішення не можна ухвалювати на рівні послів країн ЄС.
В МЗС Іспанії повідомляли, що Євросоюз продовжить санкції проти Росії на півроку. Санкції проти Росії вводилися США, Євросоюзом та деякими іншими країнами (Австралією, Японією, Канадою, Норвегією і так далі) в декілька етапів в 2014 році. Після анексії Криму США і ЄС ввели персональні санкції проти політиків та інших громадян Росії і України, які відповідальні за схвалення підриву територіальної цілісності України.
Санкції більш високого рівня - економічні, були введені влітку 2014 року, після проголошення на території України за підтримки Росії "республік ДНР і ЛНР", а також початку бойових дій, поставок військової техніки для проросійських сепаратистів через кордон України, у чому Росію неодноразово звинувачувала Україна і НАТО.
Санкції щодо Криму з боку Штатів і ЄС були введені в грудні 2014 року, проте в 2015 році дещо пом'якшені. Обмежувальні заходи щодо Криму в червні 2015 року були продовжені до літа 2016 року.
Після ескалації конфлікту на Сході України взимку 2015 року, через місяці після підписання і невиконання Мінських угод, список персональних санкцій був розширений. ЄС продовжив санкції проти Росії до кінця січня 2016 року.