Нідерландці пішли на референдум, щоб вирішити долю угоди про асоціацію між ЄС і Україною, яка визначає хіба що торговельні тарифи на абрикоси.
"Яке діло голландцям до абрикос? Та ж ніякого. Торговельна угода з Україною лише стала першою можливістю для журналістів сатиричного сайту GeenStijl випробувати новий закон про референдуми, який у Нідерландах ухвалили минулого року", - пише сьогодні видання Financial Times, нагадуючи, що саме на сайті GeenStijl зібрали 300 тисяч голосів, необхідних для проведення всенародного голосування.
Але в результаті референдум став майданчиком для суперечки громадян щодо усіх болючих питань: від відносин Амстердама з Брюсселем до нідерландських взаємин з Росією. Звісно, тим, хто виступав проти асоціації між Україною і ЄС, досі не подобається українсько-європейська угода. Але їхні мотиви йти голосувати вийшли за межі питання її ратифікації.
Видання пише, що, за великим рахунком, референдум в Нідерландах не може ніяк вплинути на асоціацію між Україною і ЄС. Навіть якщо 30% громадян прийдуть на дільниці і скажуть "ні", а голландський уряд почне тиснути на Брюссель, навряд чи це щось змінить. Угода вже рік як виконується на "тимчасових" умовах усіма країнами ЄС. Вигодами від неї користуються усі 28 країн-учасниць, які навряд чи захочуть відмовлятися від вже досягнутого прогресу в співпраці з Україною.
Звісно, Брюссель не може постійно продовжувати "тимчасову" дію асоціації. Тому компроміс буде необхідний. Але видання зауважує, що у європейських чиновників є багато способів, як вплинути не непокірну країну-учасницю ЄС. Наприклад, вони можуть запровадити певні додаткові угоди, якщо Амстердам буде наполягати на цьому.
Однак перемога противників угоди з Україною на референдумі найбільше нашкодить саме голландському уряду. Правляча коаліція не закликала нідерландців активно голосувати "за" українсько-європейську угоду. Але негативна відповідь на референдумі може вдарити по шансам на перемогу нинішньої коаліції на парламентських виборах наступного року. Союз "Лейбористської партії" правоцентристської VVD мають перевагу в парламенті лише в один голос. Враховуючи те, що радикали з PVV, налаштовані проти ЄС і іммігрантів, зараз стають дедалі популярнішими, поразка на референдумі щодо угоди України з Євросоюзом – це точно не те, чого хоче нинішній уряд.
Раніше глава голландської ініціативної групи по проведенню голосування Арьян ван Диксхорн заявив, що референдум у Нідерландах має далекосяжну мету – вихід країни з ЄС. "Звичайно, нас не хвилює Україна. У нас є мета домогтися виходу Нідерландів з ЄС. Але поки що такий референдум неможливий, ми використовуємо будь-яку можливість, щоб ускладнити відносини Амстердама з Брюсселем", – зазначив ван Диксхорн.
Як повідомлялося раніше, чиновники Нідерландів відреагували на 420 тисяч підписів за його проведення. Зібрати голоси вдалося завдяки онлайн-кампанії сатиричного блогу GeenStijl, "Комітету громадян ЄС" євроскептиків "Форуму для демократії".
Детальніше про політичних відносинах Нідерландів та України, а також позицію Амстердама з антиросійським санкцій читайте у спецпроекті "Викрадення Європи. Нідерланди".