UA / RU
Підтримати ZN.ua

Реанімація коаліції з СДПН - останній шанс для Меркель залишитися у великій політиці

Після провалу створення коаліції "Ямайка" нині окреслилися нові реалії відновлення старої коаліції.

Німецький політичний марафон з формування владної коаліції триває без чітких орієнтирів на успішність завершення найближчим часом, пише в своїй статті для DT.UA Світлана Гуцал, завідуюча сектором міжнародного співробітництва та протокольних заходів Національного інституту стратегічних досліджень.

Як нагадує автор, на початку 2018 року ХДС/ХСС і СДПН досягли попередньої домовленості про продовження великої коаліції. Але остаточно затвердити мандат СДПН на переговори повинен спеціальний партійний з'їзд соціал-демократів, який відбудеться 21 січня. У разі позитивного голосування завершення переговорів можливо до католицької Пасхи (1 квітня).

Ініціатором реанімації великої коаліції став соціал-демократ - федеральний президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр. Вважається, що на такий крок його підштовхнуло розуміння ймовірних нищівних втрат СДПН у разі перевиборів. Однак можливо, що за цим стояло й розуміння згубних наслідків надмірних амбіцій лідера соціал-демократів Мартіна Шульца.

Як зазначає автор, ,ільшість майже одностайна у висновках: перспектива реанімації коаліції - останній шанс для Ангели Меркель залишитись у великій політиці, альтернативи істотно підривають її владний потенціал, а можливі перевибори, ймовірно, вже відбудуться без неї. При цьому очевидно і те, що неуспіх переговорів однозначно поставить хрест на авторитеті Шульца.

Попередні консультації з відновлення великої коаліції стартували 7 січня. До переговорів були залучені всього 39 чоловік, які повинні були напрацювати робочі плани за 15 основними тематичними блоками. Після шестиденного зондажного марафону християнські та соціальні демократи погодили і подали 12 січня 28-сторінковий підсумковий документ, демонструючи однозначний оптимізм щодо спільного створення нового уряду.

Але шлях до початку коаліційних переговорів не здається безхмарним. І навіть якщо керівництву СДПН і вдасться 21 січня схилити більшість партійців на свою сторону, то в подальшому воно буде змушене рахуватися з думкою опозиційно налаштованих членів власної партії та громадською думкою.

Тим паче що соціологічні дослідження вказують на суттєві розходження політичних уподобань населення. Так, за результатами дослідження настроїв населення щодо чергового альянсу християнських демократів та есдеків, проведених соціологічною службою Emnid напередодні зондажних консультацій, 53% опитаних підтримували продовження великої коаліції, 34% виступили проти. А вже 14 січня, за даними Інституту Infratest dimap, лише 40% респондентів позитивно поставилися до створення великої коаліції, тоді як 52% оцінили цю перспективу як "не дуже добру" або "погану".

Читайте також: Президент Німеччини має намір відвідати Україну

Докладніше читайте в матеріалі Світлани Гуцал "Назад - до великої коаліції " на сайті DT.UA.