Рада безпеки ООН збереться на закриті консультації щодо ситуації в Нагірному Карабаху - 18 жовтня в регіоні загострилися бойові дії, Азербайджан заявив про захоплення військової частини вірменських спецпризначенців.
Із запитом про проведення консультацій звернулися Росія, Франція і США - співголови Мінської групи ОБСЄ з врегулювання карабахського конфлікту. Крім того, цього місяця РФ займає крісло голови Радбезу ООН.
«Засідання відбудеться в форматі консультацій у понеділок о 15:00 за часом Нью-Йорка (22:00 за Києвом - ред.)», - повідомив «Інтерфаксу» речник постпредства РФ при ООН Федір Стржіжовський.
Попередні консультації відбулися 29 вересня, вони також проводилися в закритому режимі. Ініціаторами обговорення ескалації в регіоні виступили п'ять членів РБ: Франція, Німеччина, Велика Британія, Естонія та Бельгія.
За підсумками зустрічі її учасники закликали Азербайджан і Вірменію до негайного припинення бойових дій і поверненню до конструктивних переговорів.
17 жовтня Вірменія і Азербайджан домовились про нове гуманітарне припинення вогню з 20:00 за Гринвічем (00:00 неділі, 18 жовтня). Під час дії перемир'я планувалося виведення з поля бою поранених військових за посередництва Міжнародного комітету Червоного Хреста.
Це вже друга спроба досягти сталого режиму тиші від початку загострення карабахського конфлікту вранці 27 вересня. Однак її спіткала доля першої (з 10 жовтня) - перемир'я було зірвано в перші ж години, сторони конфлікту звинувачують у зриві одна одну.
27 вересня карабахський конфлікт спалахнув з новою силою. Сторони конфлікту – Вірменія і Азербайджан – звинуватили один одного в наступальних діях і ракетний обстріл житлових кварталів в регіоні Арцах (нинішній Нагорний Карабах і прилеглі території).
Обидві держави оголосили військовий стан, а Вірменія – ще і загальну мобілізацію.
Конфлікт між Азербайджаном і Вірменією почався через Нагірний Карабах в 1988 році, коли населена переважно вірменами Нагірно-Карабахська автономна область заявила про вихід з Азербайджанської РСР. Нагорний Карабах і сім прилеглих до нього районів – 20% території Азербайджану – знаходяться під окупацією збройних сил Вірменії. У травні 1994 року сторони досягли режиму припинення вогню. Територіальний конфлікт не врегульовано досі.
Баку почало наступ в Нагірному Карабаху, прагнучи відновити суверенітет над регіоном. Найближчі дні покажуть, чи вдасться Азербайджану досягти своєї мети. Поки ж азербайджанська армія взяла під контроль шість населених пунктів регіону і кілька стратегічних висот в зоні конфлікту. Про те, що відбувається в Нагірному Карабаху, читайте в статтях Володимира Кравченка «Осіннє загострення» і «Позиційні бої не місцевого значення» в ZN.UA.