UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рада ЄС ухвалила 15-й пакет санкцій проти РФ

Він зокрема стосується й тіньового флоту Владіміра Путіна.

Рада Євросоюзу ухвалила 15-й пакет економічних та індивідуальних санкцій проти РФ за ведення війни проти України. У пресслужбі Ради ЄС зазначили, що ці санкції ввели, аби протидіяти обходу обмежень Євросоюз. Вони націлені на тіньовий флот російського президента Владіміра  Путіна, а також на послаблення військово-промислового комплексу РФ.

«Росія продовжує свій жорстокий наступ проти України та українського народу. Цей пакет санкцій є частиною нашої відповіді, спрямованої на послаблення російської військової машини та тих, хто підтримує цю війну, включаючи китайські компанії. Він демонструє єдність країн-членів ЄС у нашій подальшій підтримці України. Нашим безпосереднім пріоритетом є посилення позицій України. Ми підтримуватимемо український народ на всіх фронтах: гуманітарному, економічному, політичному, дипломатичному та військовому. Не може бути жодних сумнівів, що Україна переможе», – зазначила верховна представниця ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас.

Нові санкції стосуються 54 осіб та 30 організацій. Всі вони відповідальні за дії, які загрожують територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України.

Читайте також: Найбільша нафтова компанія Сербії може потрапити під санкції США – Вучич

Зокрема, санкції ввели проти: 

Також до списку потрапили:

Вказано, що нові судна додали до списку тих, яким вже заборонений доступ до портів та надання широкого спектра послуг, пов’язаних з морським транспортом.

«Цей захід спрямований на танкери з країн, що не є членами ЄС, які входять до тіньового флоту Путіна та обходять механізм обмеження цін на нафту, підтримують енергетичний сектор Росії, або судна, відповідають за транспортування військової техніки для Росії або беруть участь у перевезенні вкраденого українського зерна», – зазначили в Раді ЄС.

До списку додали 52 судна з третіх країн. Загалом у цьому переліку 79 суден.

Також санкції ввели проти 32 нових суб’єктів, які безпосередньо підтримують військово-промисловий комплекс РФ у її війні проти України. Деякі з цих підприємств розташовані у третіх країнах: Китаї, Індії, Ірані, Сербії та Об'єднаних Арабських Еміратах. Їх залучили до обходу торгівельних санкцій, або ж ці компанії закуповували чутливі товари, що використовує РФ у своїх військових операціях. Тепер проти них діятимуть жорсткіші експортні обмеження щодо товарів і технологій подвійного призначення, а також таких, що можуть сприяти технологічному вдосконаленню російського сектору оборони та безпеки.

Читайте також: Санкції проти Росії: банки ОАЕ масово блокують платежі російським компаніям

Крім того, Рада ЄС дозволила звільнити залишки грошових коштів, які зберігаються в центральних депозитаріях цінних паперів ЄС. Вказано, що це необхідно на фоні зростання кількості судових процесів та заходів у відповідь з боку Росії, які призводять до арешту активів центральних депозитаріїв цінних паперів в ЄС. 

«Завдяки цьому відступу депозитарії зможуть звертатися до компетентних органів держав-членів з проханням розморозити залишки грошових коштів і використовувати їх для виконання своїх юридичних зобов'язань перед клієнтами», – зазначили у Раді ЄС.

Євросоюз продовжив строки, що застосовуються до певних відступів, необхідних для виведення капіталу з Росії. У пресрелізі йдеться, що через ризики, пов'язані з веденням бізнесу у РФ, операторам з Євросоюзу слід розглянути можливість закриття бізнесу в Росії та/або не розпочинати там новий. 

«Виняткове розширення винятків щодо продажу активів є необхідним для того, щоб дозволити операторам з ЄС якнайшвидше вийти з російського ринку. Подовжені винятки надаються державами-членами в індивідуальному порядку і спрямовані на забезпечення впорядкованого процесу виходу з ринку, який був би неможливий без продовження цих строків», – додали в Раді ЄС.

Аби краще захистити європейські компанії від судових спорів з російськими контрагентами Рада Євросоюзу вирішила заборонити визнання та виконання в ЄС рішень, винесених російськими судами на підставі статті 248 Арбітражного процесуального кодексу РФ. Ці рішення перешкоджали протилежній стороні розпочати або продовжити розгляд справи в іншій юрисдикції, окрім Росії, що порушує міжнародні принципи та практики. При чому така ситуація часто призводила до непропорційно високих фінансових штрафів для європейських компаній. 

«Новий захід запобігає застосуванню цих санкцій проти європейських операторів у Європі», – йдеться у релізі.

Читайте також: Наскільки дошкульним виявиться п'ятнадцятий пакет санкцій ЄС для Росії

Раніше повідомлялося, що Європейський Союз планує запровадити санкції проти більш ніж десятка людей і трьох компаній у рамках першого пакету заходів, спрямованих на протидію російським дезінформаційним операціям і гібридним атакам. Санкції передбачають обмеження щодо співробітників і груп російської розвідки, чиновників та медіапідприємців. Видання зазначає, що ці обмеження є частиною нового санкційного пакета, затвердженого раніше цього року. Він спрямований на боротьбу з дезінформацією та іншими дестабілізаційними діями, які спонсорує Росія на глобальному рівні.

Крім того, ЄС планує посилити тиск на Білорусь. У санкційному пакеті пропонуються обмеження щодо близько 20 людей, звинувачених у порушенні прав людини або отриманні матеріальної вигоди від зв’язків із режимом самопроголошеного президента Аляксандра Лукашенка.