UA / RU
Підтримати ZN.ua

ПВК «Вагнер» дає зброю «Силам швидкого реагування» Судану — CNN

РФ значно розширила присутність у Судані.

Російська ПВК «Вагнер» постачає «Силам швидкого реагування» Судану (СШР) ракети, щоб допомогти їм у боротьбі з армією країни, повідомили CNN дипломатичні джерела.

За словами джерел, ракети класу «земля-повітря» суттєво підтримали воєнізованих бійців СШР та їхнього лідера Мохамеда Хамдана Дагало, який бореться за владу з генералом Абделем Фаттахом аль-Бурханом, главою збройних сил країни.

У прикордонній Лівії, де підтримуваний «Вагнером» генерал-вигнанець Халіфа Хафтар контролює значні території, супутникові знімки показують незвичний сплеск активності на базах «Вагнера».

Російське угруповання найманців відіграє публічну і ключову роль у закордонних військових кампаніях Москви, зокрема проти України, і неодноразово звинувачувалося у скоєнні звірств. В Африці група допомагала підтримувати вплив Москви та захоплювати ресурси.

Дагало і Бурхан боролися за владу в переговорах про відновлення цивільного керівництва в Судані до того, як переговори зірвалися і переросли в насильство. Бої забрали сотні життів і позбавили мільйони людей електрики, води та їжі.

Супутникові знімки, проаналізовані CNN і групою відкритих джерел All Eyes on Wagner, показують, що один російський транспортний літак курсує між двома ключовими лівійськими авіабазами, що належать Хафтару і використовуються російською бойовою групою.

Джерела повідомляють, що Хафтар підтримав СШР, хоча сам він заперечує, що став на чийсь бік. А підвищена активність «Вагнера» на базах Хафтара в поєднанні із заявами суданських і регіональних дипломатичних джерел дозволяє припустити, що і Росія, і лівійський генерал, можливо, готувалися підтримати СШР ще до спалаху насильства.

Читайте також: Скоєно напад на посла ЄС в Судані

За даними CNN, інтенсивність польотів транспортного літака Іл-76 почалася за два дні до спалаху конфлікту в Судані.

Цей літак перелетів з авіабази Хафтара «Хадім» в Лівії до сирійського прибережного міста Латакія, де Росія має велику військово-повітряну базу, у четвер, 13 квітня. Наступного дня він повернувся з Латакії назад до бази «Хадім». Після цього літак знову прибув на іншу авіабазу Хафтара в лівійській Джуфрі, припаркувався у відокремленому місці, що, на думку групи відстеження польотів Gerjon, було дуже незвично. Це був день, коли спалахнув конфлікт.

Транспортний літак повернувся до Латакії у вівторок, а потім полетів назад на авіабазу лівійських ополченців «Хадім», а потім до Джуфри, згідно з дослідженням Gerjon. Того дня Росія скинула ракети класу «земля-повітря» на позиції ополченців Дагало на північному заході Судану, згідно з регіональними та суданськими джерелами.

Протягом багатьох років Дагало був ключовим бенефіціаром російської присутності в Судані та отримував зброю Москви.

Розслідування CNN, проведене в липні 2022 року, викрило поглиблення зв'язків між Москвою і військовим керівництвом Судану, яке надало Росії доступ до видобутку золота в країні в обмін на військову і політичну підтримку. Ці відносини стали серйознішими після вторгнення Москви в Крим у 2014 році, коли Росія почала розглядати африканські ресурси золота як шлях для обходу західних санкцій.

Вторгнення в Україну в 2022 році і нова хвиля санкцій прискорили грабіж Росією золота в Судані. Також РФ розширила підтримку військового керівництва Судану, збільшивши активність «Вагнера» в країні.

За день до того, як Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну у 2022 році, Дагало очолив суданську делегацію в Москві для просування відносин між двома країнами.

Бурхан і суданська армія також раніше отримували підтримку від Росії. Бурхан і Дагало були союзниками до початку бойових дій. Разом вони очолили перевороти у 2019 та 2021 роках. Обидва лідери також раніше мали підтримку ОАЕ та Саудівської Аравії.

Після спалаху конфлікту ОАЕ та Саудівська Аравія закликали до завершення протистояння в Судані, побоюючись ширших регіональних наслідків.

Проте іноземні гравці вже починають втручатися в конфлікт. Єгипет має давні відносини з Бурханом і приватно підтримує його в боротьбі за владу, згідно з джерелами CNN. Група єгипетських солдатів була захоплена СШР у військовому аеропорту на півночі Судану в перший день спалаху конфлікту, але через кілька днів була звільнена.

У заяві для CNN СШР заперечили отримання допомоги від Росії та Лівії. Ні Хафтар, ні глава «Вагнера» Євгєній Прігожин не відповіли на прохання CNN про коментарі.

Читайте також: Загиблих вже 270, тисячі — поранені: що відбувається в Судані

Раніше повідомлялося, що Росія контрабандою вивозить золото з Судану, що дозволяє їй фінансувати війну проти України. У перші дні після початку повномасштабного вторгнення російський літак вивіз із Судану близько тонни золота, а подібних рейсів було 16.