Захоплений аеропорт Донецька повинен був стати для президент Росії Володимира Путіна головним козирем на переговорах з Україною і Заходом про визнання так званих "ДНР" і "ЛНР".
Про це на сторінках Gazeta Wyborcza пише оглядач Мирослав Чех. Кремль хотів продемонструвати, що терористичні республіки – це серйозна сила, з якою треба розмовляти. Заодно Путін хотів змусити Київ забути про членство в ЄС і НАТО.
"Звідси і численні атаки на аеропорт і заяви "командування" сил бойовиків про його захоплення. Насправді ж перемоги бойовиків не було. Українська армія відстояла руїни аеропорту і вибила противника із зайнятих позицій", - йдеться в статті.
Путін також за допомогою донецького аеропорту хотів продемонструвати слабкість президента України Петра Порошенка, якого співвітчизники критикують за Мінські домовленості і перемир'я, якого на ділі не було. Втрата аеропорту повинна була підтвердити, що український президент не контролює ситуацію.
Оглядач робить такий висновок, посилаючись на заяву одного з ватажків проросійських терористів, який кілька днів тому говорив про підготовку повалення влади Порошенка в Києві, яке нібито планують США.
"Слабкість армії, політичний конфлікт в Києві і соціальний хаос – ось омріяний Росією сценарій для України. Але успішна оборонна операція в аеропорту Донецька поклала край цим "надіям" росіян. Порошенко показав, що володіє ситуацією, а українська армія здатна дати росіянам в зуби", - пише Чех.
Путін спробував розіграти іншу карту, оголосивши після поразки терористів, що запропонував Порошенку мирний план, але він нібито його відкинув. За словами автора, в такі нісенітниці ніхто на Заході не повірить.
"В такій ситуації в Путіна є два виходи. Він може розпочати відкриту війну в Донбасі, що також означало б введення нових санкцій Заходу, які стали б смертельними для слабкої російської економіки. Або ж він може повернутися за стіл переговорів, що б також означало необхідність поважати умови Мінських угод", - йдеться в статті.
Якщо Путін обере другий варіант, йому доведеться відкликати бронетехніку і російські війська з Донбасу і дозволити Києву взяти контроль над кордоном. Після цього на захоплених територіях були б проведені вибори згідно із законодавством України і під контролем міжнародних спостерігачів. А потім справа дійшла б до обговорення проблеми анексії Криму, без повернення до складу України якого Захід не скасує санкції проти Москви. Видання Die Welt писало, що результат війни в Україні вирішується в аеропорту Донецька.
Якщо він опиниться в руках армії України, то може стати місцем, через яке українські солдати будуть отримувати зброю, амуніцію і підтримку авіації. Таким чином аеропорт стане дуже важливим центром визволення всього міста.
Якщо ж він дістанеться терористам, то тут вони так само зможуть швидко отримувати будь-яке забезпечення з Росії. Тоді не виключено, що українським військовим доведеться відступити і зайняти оборону в Харкові, який теж під загрозою вторгнення. В РНБО також пояснили, чому бойовики наполегливо штурмують Донецький аеропорт. Якщо вони не захоплять його, то згідно з "мінським домовленостями", вони будуть змушені прибрати важке озброєння з половини Донецька. А МЗС РФ у своєму останньому повідомленні заявив, що аеропорт міста Донецьк згідно з "мінськими домовленостями" повинен бути переданий під контроль "ополченців".