Зважаючи на офіційні цифри опитувань, 3 не потрібна активна передвиборча кампанія перед голосуваннями 18 березня. Судячи з результатів, він переможе, здобувши підтримку 70% виборців.
Але російському президенту доведеться, принаймні, розповісти, що він збирається робити наступні шість років.
Про це пише Financial Times, додаючи, що в четвер Путін виступить зі зверненням до Федеральних зборів, щоб викласти свій політичний порядок денний для наступного президентського терміну.
Це не проста тема. Попри високий рейтинг президента РФ, прості росіяни невдоволені тим, як вони живуть. А економісти закликають до радикальних реформ. Без сумніву, Путін зосередиться на економіці і буде обіцяти зміни. Минулого тижня його прес-секретар повідомив, що звернення буде проходити не в залі Святого Георгія, як зазвичай, а в Московському Манежі, тому що російський президент збирається показувати інфографіку і слайди на екрані.
Financial Times зібрало деякі факти про економічну реальність в Росії, на які Путіну варто було звернути увагу.
Перш за все, в 2014-2016 роках Росія зіштовхнулася з подвійним ударом. Ціни на нафту, які живили російську економіку, обвалилися до 30 доларів за барель. А Захід запровадив санкції, щоб покарати Москву за анексію Криму і вторгнення на Сході України. Це майже повністю позбавило російські компанії, банки і уряд доступу до іноземних фінансів.
Економіка РФ скорочувалася три роки поспіль, позбавивши російський середній клас певного багатства, яка у них тільки-тільки почало з'являтися. Втім, Росія не зазнала колапсу, як прогнозували деякі експерти. Російські банки і компанії почали скорочувати свою залежність від іноземних позик. Центробанк відправив рубль у вільне плавання, скоротивши можливості для викривлень у системі. Після кількох років інфляцію вдалося стабілізувти і приборкати.
Фіскальний баланс, який під тиском обвалу цін на нафту був сильно стиснутий, почав відновлюватися. Москва також запровадила нове правило, яке передбачає, що при ціні бареля вище 40 доларів надлишок після задоволення бюджетних потреб буде йти в Національний фонд добробуту. Так Росія хоче скоротити залежність від вартості нафти.
Однак, всього цього не достатньо. Економічне зростання Росії досі низьке і цього року буде становити не більше 1.7%, а в 2019-му - 1,8%. А це значно нижче від середнього глобального показника. Великою проблемою Росії досі лишається відсутність інвестицій. Брак капіталовкладень видно скрізь. Низький рівень виробничої автоматизації посилює втрати через швидке старіння працездатного населення. Інфраструктура слабка і потребує інвестицій. Бюрократія зростає. Корупція підвищує вартість виробництва, що заважає Росії змагатися з іншими країнами, що розвиваються. Короткострокові вигоди від дешевої робочої сили через девальвацію рубля вже вичерпали свій потенціал.
Риторика Путіна вже вказує на те, що він буде обіцяти зміни. Але радикальні реформи дуже не популярні. Реальні доходи росіян скорочувалися впродовж останніх чотирьох років. Рівень бідності зріс до 14%. Однак, економісти застерігають, що це лише офіційна цифра, а реальна бідність в Росії навіть масштабніша. Багато росіян втомилися від риторики і хочуть чіткого бачення майбутнього. Путіну доведеться відповісти на ці очікування в четвер.
Раніше видання Wall Street Journal писало, що Путін агітує росіян підйомом економіки, якого немає. Відновлення Росії після нещодавнього економічного падіння виявилося слабким. А реальні доходи росіян сильно скоротилися в минулому році. Тим часом, штаб Путіна не надав жодної чіткої програми економічного розвитку, яку президент буде втілювати впродовж свого наступного терміну.