UA / RU
Підтримати ZN.ua

Путін зміцнив свою владу після катастрофи літака Прігожина – Bloomberg

Багато хто в російській еліті вважає смерть лідера «Вагнера» стабілізуючим фактором

Авіакатастрофа, в якій, імовірно, загинув засновник воєнізованого угруповання найманців «Вагнер» Євгєній Прігожин, відновила репутацію президента Владіміра Путіна для багатьох представників російської еліти. Навіть незважаючи на те, що причини катастрофи 23 серпня, можливо, ніколи не будуть повністю встановлені.

Загибель Прігожина усуває людину, яка залишилася безкарною після того, як очолила заколот, що поставив під загрозу владу російського президента. Ліквідація лідера бойовиків є сильним стабілізуючим фактором для путінського режиму, оскільки показує, що будь-хто, хто кидає йому виклик, закінчує погано, стверджують чотири особи, близькі до влади, які попросили не називати їхніх імен через делікатність цього питання, пише Bloomberg.

Багато представників російської еліти були шоковані тим, що Путін не зміг негайно покарати Прігожина після червневого заколоту, який він засудив як державну зраду. Катастрофа, в якій загинули всі 10 осіб на борту приватного літака, що прямував з Москви до Санкт-Петербурга, сталася рівно через два місяці після заколоту, який, за словами Путіна, поставив Росію на межу «громадянської війни».

Читайте також: The Economist: Смерть Прігожина допоможе Путіну, але дещо говорить про Росію

«Прігожин, безсумнівно, був ходячою проблемою для режиму, уособлюючи політичне приниження Путіна. Для значної частини політизованої консервативної громадськості смерть Прігожина є заслуженим результатом», – сказала засновниця політичного консалтингу R.Politik Татьяна Становая.

Російський президент вже готується до того, що він буде балотуватися на п'ятий термін на виборах у березні 2024 року. Він робить це зараз, коли багато хто в еліті переконаний, що він відновив свою владу і продемонстрував свою силу після місяців розгубленості щодо політичних наслідків заколоту «Вагнера».

Безумовно, не всі в російській еліті радіють. Знищення Прігожина поглиблює почуття страху, демонструючи, що в Росії зараз ніхто не почувається в безпеці, за словами двох людей, пов'язаних з владою.

Читайте також: Юрист Джейсон МакК’ю: Смерть Прігожина — частина російської "ночі довгих ножів"

Поки російські слідчі з'ясовують обставини катастрофи, залишається багато запитань. Деякі представники еліти навіть сумніваються, чи не інсценував Прігожин свою смерть, і заявляють, що хочуть дочекатися результатів тестів ДНК, щоб бути впевненими в тому, що лідер «Вагнера» був на борту літака.

Незрозуміло, хто візьме на себе керівництво тисячами «вагнерівців» після того, як Прігожин і другий за важливістю у «Вагнері» Дмітрій Уткін, були перераховані серед пасажирів літака.

Це також ставить під сумнів майбутнє масштабних операцій «Вагнера» в Африці, а також величезні суми грошей, які заробляє угруповання. Третя особа, яку російська влада назвала серед пасажирів літака, Валєрій Чєкалов, відповідав за операційні фінанси «Вагнера».

Смерть Прігожина може послабити або навіть ліквідувати присутність «Вагнера» у Білорусі, заявила 24 серпня в інтерв'ю Bloomberg TV лідер опозиції у вигнанні Світлана Ціхановська.

Читайте також: Путін наказав збити літак Прігожина - ISW

Путін намагався відновити свій авторитет, що похитнувся після повстання, на тлі зростаючого гніву через те, що його вторгнення в Україну, яке триває вже 18-й місяць, зайшло в глухий кут. Прігожин здобув широку популярність завдяки своїм зухвалим і нецензурним нападкам на військове керівництво в соціальних мережах, звинувачуючи його в саботажі військових зусиль.

Проста мова Прігожина зробила його популярним серед багатьох пересічних росіян, і його вітали на вулицях Ростова-на-Дону наприкінці його короткого бунту. Прігожин також був популярний серед деяких військових, які погоджувалися з його критикою ведення війни в Україні.

«Путін дає зрозуміти, що станеться з кожним, хто наважиться кинути виклик режиму або не підкоритися. Це потужний сигнал, і навмисно зроблений у такому масштабі – вибух має демонстраційний ефект», – вважає старший науковий співробітник програми «Європа, Росія та Євразія» Центру стратегічних і міжнародних досліджень Марія Снєгова.

З політичної точки зору, Путін усунув усіх критиків дій Росії у війні «і показав усім, що він повністю контролює ситуацію. Якщо Прігожин дійсно загинув у цій катастрофі, це означає, що Путін – дуже холоднокровний гравець», – сказав експерт з питань російських спецслужб Андрєй Солдатов.

Читайте також: На тлі смерті Прігожина та Уткіна «вагнерівці» колонами їдуть із Білорусі в Росію – ЦНС

Нагадаємо, що приватний літак Прігожина Embraer Legacy 600 впав у Тверській області по дорозі між Москвою й Санкт-Петербургом. На Заході та у Росії є версії, що його збила російська система ПВО. 

Росавіація підтвердила, що на борту літака були ватажки «Вагнера» Євгєній Прігожин та Дмітрій Уткін. Невдовзі повідомлення про смерть Прігожина прокоментували у США. У Раді нацбезпеки заявили, що це «нікого не має дивувати», а президент Джо Байден заявив, що «у Росії мало що відбувається, за чим не стояв би Путін».