UA / RU
Підтримати ZN.ua

Путін запропонував зняти гриф секретності з даних про природні запаси Росії

Відомості про обсяги запасів у надрах, видобуток, виробництво і споживання стратегічних видів корисних копалин РФ, у тому числі про балансові запаси нафти і розчиненого в ній газу, є державною таємницею з 1993 року.

Президент РФ 3. Виступаючи на засіданні Комісії з питань стратегії розвитку ПЕК і екологічної безпеки, президент пояснив, що в країні, де працюють міжнародні компанії і проводиться міжнародний аудит, "подібна таємність - це явний анахронізм".

Російський президент вважає, що необхідно розробити нову класифікацію природних запасів за міжнародними стандартами: "на думку фахівців, є багато позитивного в нашій системі оцінки, тому будемо прагнути до того, щоб вона була максимально близькою і зрозумілою нашим колегам за кордоном". Відомості про обсяги запасів у надрах, видобутку, виробництва і споживання стратегічних видів корисних копалин РФ, у тому числі про балансові запаси нафти і розчиненого в ній газу, є державною таємницею з 1993 року.

Заступник директора Центру оцінювання сировинних активів Олег Анашкін вважає, що якщо буде знято гриф секретності, це стане дійсно важливим рішенням, особливо для інвесторів. Він пояснив, що частина родовищ і досліджень сьогодні недоступні інвесторам і приватним компаніям: "Останні стратегічні родовища були передані у володіння "Роснафти". Експерти вважають, що на сьогоднішній день стратегічних об'єктів у нас більше не існує, напевно. А це найцікавіші об'єкти".

"Але у нас є недослідженні землі, де родовища можуть знаходитися ще. Тому для інвесторів це дуже цікаве і привабливе повідомлення. Час йде, і родовища, на які ми можемо розраховувати, - це нові родовища, які ми повинні знайти на нових територіях. А це вимагає великих вкладень. Для того, щоб залучити великі вкладення, нам потрібно розкривати інформацію, яка є на сьогодні", - розповідає Анашкін.

Варто нагадати, що пропозиції про розсекречення цієї інформації звучали давно. Робилися і конкретні кроки: так, в 2006 році Росія зняла таємність з інформації на родовищах алмазів і металів платинової групи.

Федеральне агентство з надрокористування (Роснадра) у своїй роботі керується положенням закону, який передбачає, що поняття державної таємниці за всіма типами корисних копалин поширюється на карти родовищ масштабом 1 до 100 000 і детальніше, а також на аерокосмічні фотоматеріали з деталізацією об'єктів розміром 2 метри і менше.

Путін також додав, що для розвитку галузі поставок зниженого природного газу (СПГ) необхідно проводити активну політику. Для цього, зокрема, необхідно продумати можливу поетапну лібералізацію експорту СПГ".

"Сьогодні частка нашої країни у світових постачання зрідженого природного газу складає всього 3,6 відсотка, і якщо ми не будемо проводити активну політику, то ризикуємо практично повністю віддати цей ринок нашим конкурентам. Для розвитку такої галузі слід сформувати всі умови. Йдеться, зокрема, про необхідність продумати можливу поетапну лібералізацію експорту СПГ, про організацію в Росії виробництва необхідного технологічного обладнання..." - заявив Путін.

За скасування монополії "Газпрому" після цього виступив і голова "Роснафти" Ігор Сєчін. На своєму виступі на засіданні Комісії він попросив поставити питання про лібералізацію експорту на газ. Але відразу обмовився: в даному випадку йдеться тільки про знижений газ.

"Забезпечення економічних і регуляторних умов для виробництва експорту СПГ шельфових родовищ - це не тільки питання розвитку газової галузі, це питання ефективності та доцільності освоєння російського континентального шельфу. Зрештою це питання майбутнього нашого паливно-енергетичного комплексу і розвитку економіки країни", - пояснив Сєчін.
Монополія 3 на експорт газу діє в Росії з 2006 року. У листопаді минулого року лібералізувати експорт СПГ попросили власники "Новатека" - Геннадій Тимченко і Леонід Міхельсон.

Анашкін вказує, що монополія "Газпрому" вже похитнулася: "У нас є три приватні компанії, які активно працюють у секторі газу - "Новотек", "Лукойл" і "Роснафта". Але ці компанії наближені до рішень держапарату".

Анашкін припускає, що "якась диверсифікація буде, щоб не наїжджали тільки на "Газпром". Ці компанії, особливо "Роснафта", на сьогоднішній момент, залежать від рішень уряду".
Варто додати, що напередодні найбільші нафтові компанії США і Росії ExxonMobil і "Роснафта" розширили угоду про стратегічне співробітництво, яке, зокрема, припускає "спільну оцінку можливості реалізації проекту зрідженого природного газу на російському Далекому Сході". Церемонія підписання документів відбулася в присутності Путіна. !zn

Читайте також:

Україна експортуватиме туркменський газ до Європи. Але пізніше - після дозволу Росії

Сланцевий газ: "за" чи "проти"?

Київ і Москва домовляються про управління ГТС без Європи

Кожара: Панування "Газпрому" в Україні зламано