Ще на початку 2000-х років політичний устрій 3 був схожий на м'яку форму авторитаризму. Однак нині стає дедалі зрозуміліше, що він перетворюється на жорстокий тоталітаризм. Жити поза політикою стає дедалі складніше.
Про це на сторінках Sueddeutsche Zeitung пише донька покійного російського позиціонера Жанна Нємцова, зауважуючи, що з моменту анексії Криму темпи посилення диктатури в Росії зростають. А тих, хто вирішив лишитися вірним своїм переконанням і називати речі своїми іменами, почали називати "радикалами".
"Рок-зірки Андрій Макаревич і Юрій Шевчук ніколи не займалися політикою. Але варто було їм відмовитися підтримувати ейфорію щодо анексії Криму, варто було їм сказати, що вони виступають за мир в Україні, як їх одразу ж почали цькувати. За одну ніч вони стали так званими націонал-зрадниками", - пише Нємцова.
Освічені професіонали, такі як економісти Сергій Гурієв і Костянтин Сонін, тікають з Росії А державні ЗМІ розгорнули агресивну інформаційну кампанію, розповсюджуючи "державну ідеологію, наближену до фашизму". Нємцова пригадує, як на її батька "виливали багато бруду" ще до його смерті. А після вбивства імпровізований меморіал на мосту неподалік Кремля осквернили, в той час, як державна преса говорила про "український чи ісламський слід" у вбивстві.
На думку Нємцової, на такому фоні дуже не багато росіян роблять правильні висновки і усвідомлюють, що коїться в їхній країні. Але саме такі люди у майбутньому зможуть змінити Росію. Нємцова нагадує про слова десидента Натана Щаранського, який вважав, що навіть одна незламана людина становить загрозу для диктатури. Тому що "такі люди десятиліттями носили в собі вірус свободи".
"Щаранський сподівався, що КДБ ніколи не знайде протиотруту від такого вірусу. Але зараз в мене складається враження, що Володимир Путін, принаймні на якийсь час, все ж винайшов протиотруту проти свободи. І це новий імперський шовінізм. Надто багато росіян готові змиритися зі своєю бідністю і відмовитися від своїх конституційних прав заради насолоди від думки про міфічну Російську імперію", - пише Нємцова.
Раніше голова комітету з закордонних справ у Європейському парламенті Ельмар Брок говорив, що путінська система залякування і переслідування відповідальна за вбивство Нємцова.
Європейський чиновник вважає, що у цій справі навряд чи знайдуться головні замовники. У той же час, будуть говорити про якусь змову, іноземних силах, щоб відвернути увагу від тих, хто дійсно несе відповідальність за те, що сталося.
За словами Брока, концентрація влади в Росії зростає. "Росія зараз знаходиться на шляху до диктатури. Захід повинен показати, що його цінності є більш успішними, ніж "самодержавство в Росії", - говорить він.
Нємцова застрелили у ніч на 28 лютого на Великому Москворецькому мосту. Вбивця імовірно під'їхав до нього на авто і вистрелив шість раз з боку спини, чотири кулі влучили у політика, який помер на місці. Нападники поки не затримані, їх прикмети невідомі - супутниця Нємцова, українка Ганна Дурицька, стверджує, що не бачила вбивцю і не може вказати марку і номер автомобіля. Сьогодні, 4 березня, в Москві проходить церемонія прощання з політиком.