UA / RU
Підтримати ZN.ua

Путін використовує мафію і її прийоми у зовнішній політиці – RFERL

Російський президент не соромиться шантажувати і підкуповувати цілі уряди.

Впродовж останніх двох років російські хакери атакували телеканал Франції, німецьку компанію, яка виробляє метал, фондову біржу Польщі, Білий дім, палату представників парламенту США, Держдепартамент США і газету New York Times.

І, згідно з повідомленнями в пресі, у західних розвідувальних управліннях переконані, що це не були просто кібер-хулігани. Вони працювали на Кремль. Кіберзлочинність стала інструментом російської держави. Хоча не лише злочинність в інтернеті сьогодні працює на владу Росії.

Режим 3 дедалі більше бере на озброєння прийоми, які більше притаманні організованим злочинним синдикатам, а не країні з постійним членством у Раді безпеки ООН.

Про це на сторінках Radio Free Europe Radio Liberty пише Браян Вітмор, пояснюючи, що Кремль використовує злочинців у своїх інтересах там, де держава офіційно не може нічого вдіяти. Але часом і структури влади беруть участь у викраденнях, вимаганнях, шантажі, хабарництві, шахрайстві, щоб добиватися своїх цілей.

Іспанський прокурор Хосе Грінда підкреслює, що активність російських кримінальних груп фактично не відрізняється від поведінки влади в Росії.

"Не те щоб йшлося про мафіозну державу, це швидше націоналізована мафія", - пояснив експерт з питань організованої злочинності в Росії і професор Нью-Йоркського університету Марк Галеотті.

Згідно зі звітами ФБР і ЦРУ, Росія стала домом для найбільш досвідчених і організованих кіберзлочинців світу. І Кремль тісно пов'язаний з ними.

"Вони випустили псів війни", - каже голова відділу безпеки в японській компанії Trend Micro Том Келлерман.

Агенція Bloomberg з посиланням на неназваних чиновників повідомляла, що російські хакери зосередили свою увагу на важливих інфраструктурних об'єктах включно з електромережами в США, Європі і Канаді. Співзасновник компанії CrowdStrike Дмитро Альперович нещодавно підтвердив, що російські спецслужби найняли армію хакерів.

"Коли хтось виявляється дуже технічно досвідченим у російському підпіллі, справа проти нього несподівано зникає, а про цих людей більше немає жодних звісток", - каже Альперович, додаючи, що це і ставить питання, чи не починають хакери працювати на російські спецслужби.

"Ми знаємо, що це відбувається", - каже він.

І як результат, кіберзлочинці, які зазвичай намагалися зламати банківські системи по вісім годин на добу тепер працюють лише дві години, але спрямовують усі свої навички проти НАТО і урядів.

Келлерман уточнив, що ці загони злочинців тепер називаються "кібер-військами". Злам комп'ютерних мереж – це лише один з прикладів використання Кремлем організованої злочинності в якості геополітичної зброї.

Москва сильно покладається на кримінальний світ у підтримці сепаратистів Придністров'я, Абхазії, Південної Осетії і Донбасу. У війні на Сході України організована злочинність стали агентами Кремля, які спричинили проросійські заворушення і дали зброю в руки бойовикам. В анексованому Криму Кремль віддав владу мафіозі на прізвисько "Гоблін".

І, звісно ж, вартий уваги випадок з викраденням естонського правоохоронця Естона Кохвера, який розслідував справу проти контрабандистів, яких підтримували впливові російські злочинці і ФСБ. За це естонця викрали, вивезли на територію Росії і звинуватили у шпіонажі.

Але режим Путіна не просто використовує мафію в своїх цілях. Москва сама часом діє в дусі організованої злочинності. Інколи російська влада підкуповує уряди і директорів ключових стратегічних компаній в країнах пострадянського простору. Так Росія спробувала захопити Грузію в 2003 році перед "Революцією троянд" і Україну в 2004 році після "Помаранчевої революції".

За словами експерта Chatham House Джеймса Гріна, корупція і тіньові мережі були мобілізовані, щоб підірвати новий український уряд і його зусилля провести реформи. І фактично Москві це вдалося. Зокрема, завдяки злочинним інструментам Київ підштовхнули до підписання невигідного контракту на поставку газу, що підірвало "помаранчевий" уряд в Україні. Завдяки цьому проросійські сили прийшли до влади.

І Путін чітко дає зрозуміти, що він хоче повторити цей успіх сьогодні на Сході України, особливо за допомогою виборів на захоплених територіях Донбасу.

"На місцевих виборах у захоплених районах Донбасу він зробить ставку не на польових командирів проросійських бойовиків, а на місцевих олігархів, які керували регіоном до 2014 року, коли відбулася "Революція гідності". Через них він сподівається отримати економічний і політичний вплив на Київ", - писав у коментарі для Bloomberg російський оглядач Леонід Бершидський.

Ще один злочинний спосіб, який Москва використовує в політиці – це шантаж. Він створює конфлікти, такі як в Україні і Сирії, підриваючи безпеку в світі, а потім пропонує допомогу на своїх умовах.

"Це геополітика вимагання, але вона, схоже, працює. Він визначає всі потенційні проблемні точки у світі, підбурює конфлікти в там, де є інтереси Заходу, а потім ставить перед фактом, що він може бути хорошим партнером, якщо з ним погодяться домовлятися на вигідних для нього умовах. Інакше він створить ще більше проблем", - пояснив Галеотті.

Раніше Браян Вітмор писав, що режим Путіна - це мафія без перебільшення. Як і будь-який злочинний синдикат, Кремль наповнений "своїми людьми", на чолі яких стоїть ватажок, покликаний вирішувати суперечки між ними. Синдикат Путіна має свої правила і звичаї, згідно з якими прийнято карати порушників дисципліни.

Також в Іспанії звинуватили урядовців Росії у зв'язках з мафією. Зокрема, колишнього прем'єр-міністра РФ з команди Путіна звинуватили у співпраці з так званою "Тамбовською" злочинною групою.

Раніше у Високому суді Лондона заявили, що президент Росії Володимир Путін міг бути причетним до контрабанди наркотиків. Оскільки він контролював співпраця глави ФСКН з лідером так званого "тамбовського організованого злочинного угруповання". У відповідь на шквал критики у Путіна звинуватили західні ЗМІ у планах дискредитувати Кремль.