UA / RU
Підтримати ZN.ua

Путін вдає божевільного, щоб обдурити Захід – Newsweek

Російський президент хоче, щоб західні політики вважали його небезпечно непередбачуваним, як Каддафі чи Кім Чен Ин.

Колишній тиран Лівії Муаммар Каддафі вдавав божевільного, щоб налякати своїх критиків на Заході. І, схоже, президент Росії 3 теж обрав цю стратегію.

Часом здається, що на нього тисне оточення, згодом - ніби він втрачає відчуття реальності, а потім він взагалі зникає на кілька днів. Про це сьогодні пише на сторінках Newsweek оглядач Елізабет Броу.

"Є логіка в тому, щоб вдавати безумця. Російські державні ЗМІ допомагають створити атмосферу масового психозу. Російська стратегія полягає в тому, щоб налякати Захід, зображаючи Путіна, як непередбачуваного лідера. Якщо божевільний при владі, то ядерна зброя країни отримує новий вимір", - цитує оглядач неназваного колишнього посла Росії, який особисто був знайомий з Путіним з часів його роботи в адміністрації у Санкт-Петербурзі.

Впродовж останніх кількох років Путін намагався постійно нагадувати, що в Росії є ядерний арсенал. Професор Стенфордського університету Мартін Гельман, який спеціалізується на питанні ядерної загрози, вважає, що Захід не правильно зрозумів "гру Путіна в Армагедон".

"Ядерна зброя – це карта в рукаві Путіна, яку він використовує, щоб змусити світ сприймати Росію як суперсилу, а не лише надавати їй регіональне значення", - сказав експерт.

На його думку, головною метою західних дипломатів є не дозволити російському президенту довести свою божевільну гру до трагічної кульмінації. Така тактика добре працювала в минулому і грала на руку багатьом тиранам. Приміром, ядерна програма Лівії допомогла Муаммару Каддафі ефективно сперечатися з міжнародною спільнотою. А династія Кімів у КНДР досі використовує цей прийом з божевіллям. Оглядач пише, що елемент непередбачуваного безумства є частиною ядерної стратегії.

"Я називаю це теорією божевілля. Я хочу, щоб Північний В'єтнам вірив, що я піду на крайнощі, що я можу зробити все, що знадобиться, щоб зупинити війну у В'єтнамі", - говорив президент Річард Ніксон в 1969 році голові своєї адміністрації Бобу Гальдеману.

У звіті від 1995 році американського військового командування йшлося, що "для США шкідливо зберігати холоднокровність і раціональність. Частиною стратегії США повинна стати демонстрація противникам, що ми можемо бути ірраціональними і мститися, якщо будуть порушені наші національні інтереси". Саме ця ірраціональність і мстивість, схоже, стала стратегією Путіна.

Джеролд Пост, який створив центр аналізу особистостей при ЦРУ, вважає, що президент Росії сьогодні вважає себе "царем", який нібито відповідальний за всі російськомовні народи. Але більше цієї місії він цінує себе самого. Російський народ йому не цікавий.

"В шкільні роки Путін займався бойовими мистецтвами, щоб інші хлопці його не ображали. В його лідерстві спостерігається така ж модель поведінки. Виходить, що ядерні боєголовки для нього аналог дзюдо", - йдеться в статті.

Інвестор Білл Браудер, який багато років працював з Путіним мало не з перших днів його президентства, вважає президента Росії "дуже раціональним соціопатом". За його словами, російський лідер думав, що контролює внутрішньополітичну ситуацію в своїй країні до тих пір, доки в Україні не усунули від влади Віктора Януковича. Щоб вберегтися від такої ж долі, він розв'язав війну проти України, щоб відволікти росіян від внутрішніх негараздів і утриматися при владі.

З іншого боку, оглядач пише, що Путін перебуває при владі вже досить довго, щоб його психологія зазнала певної деформації, як це зазвичай відбувається з тиранами. Автор цитує безіменного "друга Путіна", який каже, що російський президент змінився психологічно, але інакше, через його службу в КДБ.

""Психіка інших лідерів, які довго перебувають на посаді, змінюється нормальним чином, але в нього – кадебешним: всі навколо - вороги, можна довіряти лише КДБ. Він перетворюється в параноїка", - сказав співрозмовник оглядача.

Бізнесмен Браудер бачить вихід із ситуації в тому, щоб Захід нібито "визнав свої помилки", щоб Кремлю теж було легше визнати свої. Інший вихід – дозволити Путіну піти у відставку і зберегти 200 мільярдів доларів, які він накопичив на посаді президента, згідно з підрахунками Браудера. Захід може дозволити російському президенту доживати в достатку. Питанням лишається лише, яка з країн світу погодиться його прихистити, оскільки лишатися в Росії йому буде неможна.

Оглядач пише, що спроби Путіна зберегти владу будь-якою ціною можуть закінчитися катастрофою. Але при цьому його погрози застосувати ядерну зброю і вдавання "божевільного" цілком раціональні. Видання The Times писало сьогодні, що Росія шантажує застосуванням ядерної зброї у відповідь на передачу зброї Україні.

Зокрема, Кремль готовий це зробити у відповідь на будь-які спроби повернути Крим в підпорядкування Україні. Також Москва готова "застосувати силу", якщо НАТО передасть озброєння Києву і тим самим спробує допомогти повернути під контроль окуповані території Донбасу.

В цей же час, на тлі російської агресії в Пентагоні створено відділ ядерної безпеки. Рішення про створення ядерного відділу було прийнято у зв'язку з рекомендаціями після перевірки стану військових ядерних об'єктів США. Відділ має запрацювати в повній мірі до кінця весни. Раніше командувач NORAD заявив, що США і Канада можуть втратити здатність захиститися від ядерної зброї Росії.