Президент Росії 3 сьодні прибуде в Сербію з офіційним візитом, щоб взяти участь в параді на честь 70-ї річниці звільнення Белграда від нацистів в часи Другої світової війни.
Заодно, президент Росії збирається підписати з сербською стороною кілька угод, які "дадуть ляпаса" Євросоюзу і його намаганням натиснути на Москву за допомогою санкцій.
Як повідомляє The Guardian, в Сербії Путіна чекають з нетерпінням. Парад на честь визволення Белграду від нацистів навіть перенесли на 4 дні раніше, щоб президентові Росії було зручно взяти в ньому участь. Танки, солдати і важка військова техніка вперше проїде через Белград з часів розпаду Югославії.
"В часи гострого протистояння Росії і ЄС через Україну, візит в Белград дає Путіну можливість показати, що в нього все ще є друзі і вплив у самому серці Європи. Для уряду Сербії це шанс прислужитися важливому партнеру і енергетичному постачальнику на фоні фінансової кризи і критики з боку сербських "правих", які виступають проти вступу в ЄС", - йдеться в статті.
Видання пише, що "праві групи" заклеїли центр Белграда портретами Путіна і слоганами: "Вітаймо нашого президента". В цей же час, російський президент везе в Белград окрім "розмов про нацистів у Європі" ще й кілька угод, які "дадуть ляпаса" Євросоюзу.
Сербський прем'єр Александр Вучич розраховує на російські інвестиції в галузі енергетики і сільського господарства. А Путін хоче змусити уряд Сербії почати будувати свою частину газопроводу "Південний потік", спорудження якого заморозив Євросоюз.
Белград вагається через протистояння ЄС і Кремля на фоні конфлікту в Україні. З одного боку Сербія намагається зблизитися з ЄС, який хоче, щоб "Південним потоком" користувалися всі енергетичні компанії, а не лише "Газпром". А з іншого – сербська сторона не хоче загострення відносин з Москвою перед зимою, враховуючи, що "Газпром" володіє найбільшою енергетичної компанією Сербії.
Також Путін хоче підписати угоду про обмін військовими технологіями з Сербією попри заборону Брюсселя продавати зброю Росії. Крім того, російський президент хоче укласти угоду про "імунітет і привілеї" для так званого російського гуманітарного центру в місті Ніс.
Голова центру Євро-Атлантичних досліджень в Белграді Ялена Міліч каже, що цей центр використовується не лише для доставки гуманітарної допомоги сербам в Косово.
"Російських організацій в Косово з'явилося, як грибів після дощу. Найгірша із семи угод гарантує росіянам спеціальних статус на базі в місті Ніс. Угоди щодо центру непрозорі. Для їхнього укладання була використана форма про особливий статус військ. Така ж форма була використана для дозволу перебування в Косово солдатам США", - сказала Міліч.
Нагадаємо, що президент Росії і його оточення в Кремлі не одноразово заявляли, що в Європі нібито пожвавилися "неонацистські" рухи, зокрема в Україні і країнах Балтії. Вчора у МЗС Латвії Путіну запропонували шукати нацистів не в Балтії, а в дзеркалі. !zn