UA / RU
Підтримати ZN.ua

Путін скористається нафтовою угодою для поліпшення відносин з Трампом – Financial Times

Москва сподівається, що співпраця в рамках угоди зі скорочення видобутку нафти "OPEC+", буде сприяти прогресу у відносинах з США.

Два з половиною мільйона барелів нафти в обмін на кілька телефонних дзвінків, може звучати як погана угода, але якщо це допоможе Путіну відновити мости з Дональдом Трампом, він обов'язково зробить це, пише Financial Times.

Російський президент і його колега з США провели п'ять телефонних бесід з 30-го березня. Це більше, ніж за весь 2019 рік. Таке часте спілкування, було викликано тим, що вони домовлялися про найбільше з коли-небудь скоординованих скорочень видобутку нафти у відповідь на падіння попиту, викликаного пандемією коронавірусу COVID-19.

2-го квітня, Дональд Трамп заявив, що він уклав угоду з Путіним і наслідним принцом Саудівської Аравії Мохаммедом бен Сальманом. На ці три країни припадало приблизно третина всього видобутку нафти в минулому році, але ніколи раніше ці країни не працювали у тристоронньому співробітництві.

Через тиждень, незважаючи на шість років санкцій США проти Росії, проти її нафтової промисловості зокрема, Путін погодився скоротити виробництво приблизно на чверть, що, за словами Трампа, "врятує сотні тисяч робочих місць в енергетиці в США": робочі місця в сфері сланцевого видобутку в США, яку Росія давно прагне підірвати.

Реакція ринку передбачає, що угода, оголошена пізно ввечері в неділю, може не врятувати від біди нафтову промисловість і підняти ціни настільки, наскільки сподівалися Путін, Трамп і інші учасники.

Але для Кремля це угода також дає шанс заявити про себе, як про критично важливого партнера США і поліпшити відносини з адміністрацією Трампа, що постраждали від звинувачень Росії за втручання у вибори в США і зіткнень двох держав по всіх питаннях - від поставок європейського газу до випробування ракети з ядерною установкою.

"Спасибі всім, хто працював зі мною над поновленням цьієї дуже великої справи, зокрема Росії і Саудівської Аравії", - написав Трамп в Twitter в понеділок.

"В цьому випадку у нас є збіг інтересів між Росією і США", - сказав Дмитро Тренін, директор Московського центру Карнегі. "Втручання Трампа..., віталося Путіним, так як він допоміг швидше досягти компромісу".

Хоча для Росії, незалежно від того чи довелося скорочувати видобуток через обвал світового попиту, угода дала великі дипломатичні вигоди.

"Угода, з російської точки зору, має кілька переваг..., угода визначила США, Саудівську Аравію і Росію як фактичну "велику трійку" з енергетичних питань", - додав він.

Кремлівські чиновники висловлюють побоювання відносно короткострокового прориву, але заступник міністра закордонних справ Росії на цих вихідних запропонував провести переговори з США щодо співробітництва в космосі. Москва наполягає на продовженні двосторонньої угоди з "Нового старту", тристороння угода, яка обмежує кількість ядерних боєголовок, які є в арсеналах обох країн. Термін дії "Нового старту" закінчується в наступному лютому.

У заяві Кремля кажуть, що відеодзвінок 30 президентів, який відбувся 30 березня, був присвячений коронавірусу і його впливу на ринок нафти, і стосувався лише "деяких питань двосторонніх відносин". До 12 квітня, в четвертій за три дні телефонній розмові Трампа і Путіна, на порядку денному вже були "актуальні питання забезпечення стратегічної безпеки".

Ендрю Вайс, колишній директор з Росії в Раді національної безпеки США, заявив, що Москва прагнула піднести свій несподіваний "обстріл телефонними викликами" Трампу, як знак того, що вона може "укласти угоди з Дональдом Трампом над головами інших".

"Що дійсно вражає, так це здатність Кремля отримати вигоду з доступу до самого Трампа, щоб американо-російські відносини виглядали більш продуктивними і нормальними і такими, що в основному подолати шість із зайвим років інтенсивних руйнувань і недовіри", - сказав він.

"Трамп старався з усіх сил задобрити Путіна і підсилював інтенсивність їх контактів з нафти, що різко контрастує з постійними погрозами традиційним союзникам США", - сказав Вайсс, додавши, що Трамп, схоже, хоче "прогнутися", щоб взаємодіяти з Росією.

"У Трампа в голові є ідея, що взаємодія з Росією може окупитися", - додав він.

Представник держдепартаменту США заявив Financial Times, що "між угодою про видобуток нафти в минулі вихідні і розширенням "Нового старту" немає ніякого зв'язку", додавши, що адміністрація Трампа оцінює можливість продовження дії договору "Новий старт", особливо в світлі заяв Москви, що у неї немає ніяких передумов для продовження.

Державний департамент заявив, що адміністрація "ясно дала зрозуміти, що двері до діалогу відкриті", коли мова йде про поліпшення американо-російських відносин, і що США продовжували підтримувати канали зв'язку з Москвою щодо України, Сирії, Північної Кореї, контролю над озброєннями та з інших двосторонніх питань.

"Як неодноразово говорив президент, ми прагнемо до поліпшення відносин з Росією, але це може статися тільки тоді, коли Росія припинить своє агресивну і дестабілізуючу поведінку", - сказав представник департаменту.

Представник сказав, що "напружено працював протягом останніх тижнів", щоб допомогти досягти угоди щодо стабілізації енергетичних ринків, розмовляючи з лідерами ключових країн, включаючи Росію, Саудівську Аравію і Мексику.

Рада національної безпеки відмовився коментувати переговори або сказати, взяв Трамп на себе якісь зобов'язання перед Росією, щоб забезпечити свою згоду на скорочення поставок нафти.

Аналітики попереджають, що попередні контакти між двома президентами не завжди призводили до поліпшення відносин між Москвою і Вашингтоном.

"Москва хотіла б бачити прогрес в американо-російських відносинах; обмовка , звичайно ж, полягає в тому, що попередні контакти, включаючи президентські зустрічі і саміт, жодним чином не змінили динаміку", - сказав Андрій Баклицький з "ПИР-Центру", російського експертного центру з питань зовнішньої політики і політики безпеки.

"Немає сумнівів, що у Трампа теплі почуття до Путіна", - додав він. "Однак через слабку підтримки його адміністрації..., двосторонні відносини знаходяться на автопілоті, а траєкторія йде вниз".

Раніше, в США уряд готується скасувати карантин в економіці. Губернатори окремих штатів також домовлялися про відновлення економічної діяльності.

Також стало відомо, що Китай в першому кварталі збільшив імпорт нафти в умовах падіння цін. При цьому споживання нафти в країні скорочувалося.