UA / RU
Підтримати ZN.ua

Путін робить ставку на слабкий рубль через ціну на нафту - Bloomberg

Путін поки що спирається на підтримку бідного старшого покоління росіян, які не так сильно ще відчувають на собі девальвацію.

Уряд Росії приймає ризиковану політичну спекуляцію, дозволяючи рублю падати разом з ціною на нафту, пише оглядач Леонід Бершидський BloombergView.

У результаті таких дій рубль обвалився до рекордно низького рівня і продовжує найважчий спад із 1998 року, коли країна оголосила дефолт за своїми внутрішніми боргами. На думку Бершидського, вільне падіння російської національної валюти скоро можуть відчути і менш забезпечені громадяни, які утворюють базу підтримки президента Росії Володимира Путіна.

Девальвація рубля слідує за траєкторією цін на нафту, які різко впали після рішення ОПЕК минулого тижня не скорочувати видобуток нафти. Валюти інших країн-видобувачів нафти теж зазнали втрат. Але падіння російського рубля є найглибшим на їх фоні.

На відміну від Нігерії, котра "захистила" свою валюту, Росія майже не втручалася, пише автор.

Путін пояснив стратегію уряду таким чином: держбюджет країни - в рублях, а не в доларах, а основний експорт Росії - нафта - втрачає свою цінність в доларах, тому девальвація національної валюти компенсує втрати. Це дозволяє уряду Росії зберігати свої обіцянки по виконанню соціальних програм.

Оскільки імпорт падає, а російські виробники "дають" слабину, багато росіян себе не дуже комфортно відчувають, оскільки для них скорочується можливість придбати імпортні одяг, техніку і продукти. Ті, хто виїжджають за кордон спеціально за покупками, не перебувають у лавах прихильників Путіна. "Він спирається на бідне старше покоління громадян, на менш освічених виборців, які не страждають від девальвації", - йдеться в статті.

Але проблема з цими очікуваннями існує, оскільки Росія імпортує багато з основних продуктів.

Міністр фінансів Антон Силуанов заявляв, що Росія втратить близько 100 млрд доларів доходів в наступному році через падіння цін на нафту. Економіст Костянтин Сонін підрахував, що на кожного росіянина доводиться по 20-30 тисяч рублів збитків через загальні втрати країни. Бідні втратять менше, але, загалом втрати будуть схожі на ті, що росіяни відчули в 2008-2009 роках.

"Росіяни завжди довго не повставали і були готові миритися з великою кількістю труднощів. Щоб залишатися в безпеці, Путіну потрібні були б високі ціни на нафту. Після того як закінчиться терпіння росіян, вони можуть стати страшною силою, про яку Радянська влада дізналася в 1991 році під час минулого великого спаду цін на нафту", - резюмує автор.

Читайте також: Дії Путіна загнали російську економіку в кризу - The Economist

Як писало видання The Guardian, російський Центробанк припинив підтримувати рубль великими валютними вливаннями, і не дарма. Москва поки не може такими методами врятувати свою національну валюту.