UA / RU
Підтримати ZN.ua

Путін програє війну з незалежними ЗМІ в Росії – Newsweek

Кремль закриває невигідні видання, а російські журналісти продовжують працювати з-за кордону.

Російські 3 повинні стати експертами з чорного гумору, якщо хочуть залишитися при здоровому глузді. Один репортер державної газети РФ пожартував, що скоро, як Володимир Ленін в часи підпілля, буде писати правду "молоком між рядками".

Так ситуацію з пресою в Росії описує видання Newsweek, зауважуючи, що свобода слова в країні з початку агресії проти України зробила великий стрибок назад. Хоча після розпаду СРСР російські ЗМІ стрімко розвивалися, взявши за еталон ідеї незалежності і професіоналізму.

"Тепер стало складно залишатися на боці справжньої журналістики без страху за свою роботу і добробут сім'ї. В часи СРСР дисиденти винайшли "самвидави", в яких вони публікували свої замальовки. Тепер нове покоління дисидентів започатковує проекти в інтернеті, або ж емігрує, щоб писати для росіян за межами країни", - йдеться в статті.

Видання пише, що більшість російських журналістів живуть в постійному страху, переживаючи, що владі не сподобається їхня робота. Приміром, телеканал "Новая планета" відчув на собі гнів влади 27 листопада, коли за матеріал про викрадення кримських татарів у Криму інвестори каналу звільнили головного редактора Павла Прянікова.

І це не єдина така історія. Багато російських журналістів виходять з ситуації, створюючи незалежні інтернет-видання в Росії і за її межами.

"Якщо Кремль закриє 5 ЗМІ, то на їхньому місці з'явиться 10", - переконаний Тимур Олевський, який робить репортажі про конфлікт в Україні для телеканалу "Дождь". На цей телеканал теж тисне російська влада і намагається позбавити його ліцензії.

Інший російський журналіст Олег Кашин витратив лише 40 доларів на те, щоб запустити свій проект Kashinguru. Стільки коштувало доменне ім'я і хостінг для сайту. Починаючи з жовтня ресурс відвідали більше мільйона читачів.

Двоє колишніх учасниць гурту Pussy Riot Марія Альошина і Надія Толоконнікова, яких путінський режим кинув за ґрати, теж запустили інтернет-видання "Медиа Зона". Дівчата публікують новини про порушення прав людини в Росії, у в'язницях країни, а також про кримінальні справи за політичну діяльність.

Правозахисниця Олена Васильєва започаткувала проект "Вантаж 200", який публікує інформацію про зниклих безвісти солдатів Росії, яких насправді незаконно відправили в Україну на війну.

"Чим більше Путін тисне на журналістів, тим сильнішою стає солідарність між ними", - йдеться в статті.

Нагадаємо, що під час щорічної прес-конференції президента Росії український журналіст викрив Путіна в каральній операції проти російськомовного населення Донбасу.