Широкомасштабна відправка зброї в Дамаск, гра м'язами за допомогою російської військової авіації, бомбардування на території Сирії, "гра на нервах" Туреччини, відправка кораблів у Середземне море, щоб спантеличити НАТО і заслати бойові загони в Сирію без розпізнавальних знаків, назвавши їх "добровольцями", - дипломати Великобританії передбачили всі ці агресивні кроки Росії і представили відповідний звіт уряду на найвищому рівні.
Тільки от документ був написаний у вересні 1957 року для прем'єр-міністра Великобританії Гарольда Макміллана. В ньому йшлося про те, як Москва може відповісти на спроби США змінити режим в Дамаску, оскільки СРСР в ті часи розглядав Сирію як свій "стратегічний актив", яким він не хотів поступатися американцям.
Про це сьогодні на сторінках Financial Times пише оглядач Сем Джонс. Існування такого документу ілюструє те, наскільки давно Росія веде геополітичну гру в Сирії і наскільки агресивна її поведінка останніх тижнів передбачуваною.
"Росія вважатиме зміну режиму в Сирії як серйозне втручання і спробу витіснити її з Близького Сходу. Тому росіяни будуть намагатися зірвати такі спроби усіма способами, оскільки, з їхньої точки зору, це варте початку війни проти Заходу", - йдеться в документі, якому вже 58 років.
Оглядач пише, що цей звіт був оприлюднений разом з іншими 400 документами британської розвідки щодо внутрішньої і закордонної політики. Розсекречені папери вказують на те, що ігнорують політики на Заході і які помилки вони роблять.
В 1957 року на тлі революцій і вторгнень Заходу в країни Близького Сходу з метою змінити там владу, Росія підписала угоду з Сирією про тісну співпрацю у військовій сфері. Це дозволило зберегти той режим до сьогодні. США намагалися відчайдушно змінити режим. Але в ті часи, принаймні, потенційна відповідь Росії була зважена і продумана.
"Сирія мала центральне значення для Росії з 1950-х років. Теперішні російські дії там – це не рішення сьогоднішнього дня, це наслідок десятиліть Холодної війни. Я не називаю це інтервенцією Росії, а швидше російським впливом", - каже професор міжнародних відносин Лондонської школи економіки Фавіз Гергес.
Щоправда, на відміну від ситуації в 1957 році, розташування сил в Сирії було іншим. Приміром, Іран був союзником США, а Ізраїль після Суецької кризи 1956 року і вторгнення в Єгипет спільно з Великобританією і Францією протистояв Вашингтону. Тепер дипломатичний ландшафт зовсім інший.
20 жовтня президент Сирії Башар Асад відвідав Москву. Це його перший закордонний візит вперше з початку війни в країні (з 2011 року - ред.) , і першою країною, яку він відвідав, стала Росія, яка три тижні тому почала масштабну військову повітряну операцію в Сирії в підтримку армії Асада.
За підсумками зустрічі спікер Путіна Пєсков повідомив, що вона була "досить тривала". Він зазначив, що глави держав встигли обговорити боротьбу з екстремістськими терористичними угрупованнями, а також продовження російської операції в Сирії та підтримку наступальних армій Дамаска.
За підсумками зустрічі Путін відзвітував перед главами Саудівської Аравії і Туреччини. У свою чергу, турецькі ЗМІ повідомляють, що в розмові з Путіним Ердоган в черговий раз висловив стурбованість російської військовою кампанією в Сирії, зокрема - про збільшилися потоки біженців після посилення авіаударів РФ за Алеппо, який розташований в 35 км від турецького кордону.