Зустріч президентів Росії і 3 в Сочі минулого тижня була необхідною постановкою в той час, як Володимир Путін намагається нарешті завершити свою сирійську авантюру. Російський лідер фактично виграв війну для свого підопічного Башара Асада, і тепер він прагне впорядковано вийти з конфлікту.
Про це пише Financial Times, додаючи, що російський президент, як кажуть його соратники, хоче показати своїм суперникам на Заході, що метою втручання повинно бути відновлення порядку, а не поширення хаосу. Але для цього він повинен гарантувати, що цей порядок дійсно закріпиться в Сирії. І перемир'я, нав'язане країні режимом, який перетворив її на руїни, не приведе до миру.
"Найбільш вірогідний варіант, і це добре відпрацьована російська стратегія, - це заморозка сирійського конфлікту", - йдеться в статі.
Видання нагадує, що після розмови з Асадом президент Росії провів зустрічі з президентами Туреччини і Ірану. Саме ці три країни збираються встановити так звані зони деескалації, де вони будуть стежити за збереженням перемир'я. Ці зони, хоч і будуть маленькими анклавами, фактично закріплять м'який розділ Сирії. Контроль над територією країни поділений між шиїтськими опозиційними силами, армією режима Асада, турецькою армією і курдськими угрупованнями. Якщо таку фрагментовану Сирію не вдасться знову об'єднати в єдину країну, тоді під питанням може опинитися цілісність Ірака і Лівана, у яких теж є труднощі через етнічний і релігійний поділ населення.
Спеціальний представник ООН з питань Сирії Стаффан де Містура застерігає, що без політичного рішення такий "м'який поділ" Сирії може призвести не до тимчасового, а до постійного розпаду країни. Крім того, це може стати причиною нових конфліктів між сторонами.
Все це не дозволить Путіну оголосити, що сирійська держава перемогла. Не виключено, що він самоусунеться і лишить невизначене майбутнє Сирії на розгляд ООН. Але коли президент Росії пізніше вирішить читати моралі Заходу, то може раптом зрозуміти, що держави, заради якої він вліз у війну, більше немає.
Нагадаємо, що за час війни в Сирії загинули 330 тисяч людей, мільйони були змушені покинути свої будинки.
Росія в цій війні підтримує уряд президента Башара Асада і надає повітряну підтримку урядовим силам. Іран також виступає на стороні Асада, а США і Туреччина підтримують різні антиурядові повстанські групи.
Як повідомлялося раніше, представники сирійської опозиції, які брали участь у переговорах в Саудівській Аравії, Ер-Ріяді, наполягають на тому, Башар Асад пішов у відставку з поста президента, повідомляє телеканал Al Jazeera, посилаючись на отриманий проект резолюції зустрічі.