Росія посилає сигнали США і Саудівській Аравії про те, що може дозволити послабити владу лідера Сирії Башара Асада, оскільки РФ прагне створити єдиний фронт проти "Ісламської держави" і зберегти вплив в регіоні, повідомив Bloomberg з посиланням на посадових осіб та сирійських лідерів опозиції.
Чиновники з трьох країн, а також від опозиції провели переговори про можливі терміни усунення Асада після того, як у червні президент РФ Володимир Путін приймав сина короля Саудівської Аравії Салмана. Саудівська Аравія є головним регіональним ворогом Асада, а Росія є його давнім союзником.
Громадянська війна в Сирії сприяла розширенню "Ісламської держави", а останні російські зусилля з припинення конфлікту призвели до того, що наслідки від сирійського кризи розповзлися на Захід, оскільки тепер сотні тисяч мігрантів шукають притулку в Євросоюзі, йдеться в статті. Однак політика Путіна в Сирії не є очевидною.
Одним з можливих сценаріїв, які зараз розглядаються, за словами американських і російських чиновників, є варіант позбавлення Асада влади, але при цьому сирійський лідер тимчасово залишиться главою держави.
У той же час Росія нарощує військову допомогу Сирії. Під великим питанням, чи готовий Путін до маргіналізації Асада, чи він зможе переконати його піти спокійно, міркує американський чиновник.
Путін може вибирати зараз два варіанти подальшого розвитку подій – допомогти Асаду залишитися при владі, або працювати в напрямку посилення свого впливу в регіоні, коли сирійського лідера буде зміщено.
Якщо російський лідер продовжує посилювати підтримку Асада, то саудівці будуть реагувати шляхом нарощування їх допомоги повстанцям, вважає колишній радник уряду Саудівської Аравії Джамал Хашоггі. "Той факт, що росіяни посилають військовослужбовців в Сирію, в даний час доводить, що це не дипломатія, це війна", - говорить він.
Путін більше зацікавлений у розгромі "Ісламської держави" і збереженні впливу на Близькому Сході, ніж у підтримці слабкого союзника, вважає колишній чиновник ФБР.
"В загальних рисах угода (рішення про майбутнє Асада – ред.) повинна бути готова до кінця року", - сказав Кадрі Джаміль, курдська політик і колишній сирійський віце-прем'єр, який зараз живе в Москві.
Наголошується, що інші країни також повинні прийти до спільної згоди з цього питання, якщо Росія і США зможуть знайти спільну мову. Саудівська Аравія може дозволити Асаду залишитися в якості безсилого номінального глави держави, але тільки в перехідний період.
"Росіяни закладаємо основу для якогось перехідного періоду", - говорить геополітичний аналітик Теодор Карасик.
Як пише в понеділок видання Washington Post, Путін в Сирії хоче повторити сценарій України. Можливо, Путін дійсно імпровізує і блефує. Але може він і розраховує, що адміністрація Обами на його авантюру в Сирії відповість так само, як і в Україні: почне задобрювати Москву і тиснути на сирійських і арабських союзників, щоб вони прийняли вимоги Кремля, пише автор статті.
Швейцарське видання Neue Zuercher Zeitung писало, що США і Росії може загрожувати військове зіткнення в Сирії. Побоювання американців викликані тим, що Росія може за допомогою військового контингенту в Латакії проводити окремі військові операції. В кращому випадку вони почнуть окрему боротьбу проти "Ісламської держави", але при цьому не зрозуміло, як будуть координуватися дії росіян з операціями міжнародної коаліції. У гіршому випадку в приціл росіян можуть потрапити помірковані сирійські опозиційні сили, яких підтримують США і їхні союзники.