Останні 20 років росіянам кажуть, що вони не зможуть вижити без свого президента-супергероя Володимира Путіна. Лише місяць тому радянська космонавтка Валентина Терешкова, яка стала політиком, закликала парламент скасувати конституційні обмеження, згідно з якими Путін повинен піти з посади президента в 2024 році. "Путін єдиний, хто може врятувати країну від кризи", сказала вона, і тому, він повинен обиратися знову і знову, пише – The Economist.
Протягом останніх декількох місяців російській громадськості також говорили, що загроза нового коронавірусу була сильно перебільшена, що американці винайшли його для нанесення шкоди Китаю, і що Росія добре захищена. Зараз Москва і багато інших міст знаходяться в закритому положенні, а число випадків зараження зростає в геометричній прогресії. Тим не менше, Путін майже зник з поля зору громадськості, зачаївшись у своїй резиденції. Якщо в повітрі витає вина, то Путін не хоче її зловити.
Безумовно, Путін дійсно виконав один із своїх фірмових рекламних трюків для телекамер, надівши яскраво-жовтий костюм з протигазом і респіратор і відвідавши медзаклади, де лікували пацієнтів з COVID-19. Але такі трюки викликали тільки відсутність емпатії та лідерства, яке він, очевидно, хотів продемонструвати.
Путін уникав навіть згадки таких слів, як "карантин" або "блокування". Він також не оголосив надзвичайний стан, побоюючись, що це зашкодить його рейтингам схвалення, які знижувалися протягом декількох місяців. Проте він продовжив "неробочі дні" до кінця квітня.
Очевидно, він нічого не сказав про те, як уряд планує підтримувати економіку. Працівники державного сектора, які складають 40% робочої сили в Росії, будуть продовжувати отримувати зарплату. Але приватні фірми були кинуті і залишилися без нагляду. Путін не сформулював національний план боротьби з епідемією. (Деякі російські коментатори, проводять паралелі сьогоднішньої ситуації з тим, як Сталін виїхав на свою розташовану далеко від Москви дачу в перші кілька днів після нападу Німеччини на Радянський Союз у 1941 році.)
Непопулярні заходи, безсумнівно, повинні бути прийняті. Путін переклав відповідальність за них на губернаторів регіонів. Це могло б мати сенс, якщо б він не витратив останні 20 років на демонтаж російського федералізму, централізацію влади і позбавлення регіонів політичної автономії і фінансових ресурсів.
Одним помітним виключенням є Москва, чий мер Сергій Собянін знаходиться біля керма одного з найбільших муніципальних бюджетів у світі. Собянін став твердим, рішучим лідером, який не тільки бореться з кризою в Москві, але і координує роботу інших регіонів. Між тим Путін, схоже, переймається пропагандою. Він послав російські військові літаки, завантажені аптечками, Америці та Італії, можливо, щоб нагадати місцевим виборцям, що Росія - наддержава.
Криза відкрила нові можливості для самого відомого лідера російської опозиції Олексія Навального. Його регулярні трансляції на YouTube про "зраду Путіним свого народу" збирають близько 2 мільйонів переглядів, оскільки люди шукають альтернативи офіційним "новинам". Близька соратниця Навального, Анастасія Васильєва, сильний лідер незалежної спілки лікарів, провела власну кампанію проти неадекватності російської медичної системи. Вона отримала досить суспільної уваги, щоб зробити себе об'єктом репресивної машини Росії. 2 квітня, коли вона намагалася доставити маски і рукавички в невелику лікарню під Москвою, поліція брутально затримала її. Організація Amnesty International, прокоментувала, що "разюче, що російська влада, схоже, боїться критики більше, ніж смертельної пандемії COVID-19".
Росія побила черговий антирекорд з коронавірусу. Напередодні російський президент заявив, що можуть бути розгорнуті військові для боротьби зі спалахом.
COVID-19 не зупинить агресію Путіна, зокрема проти України. За словами американського експерта, навіть якщо негативний економічний вплив від пандемії буде поглиблюватися, Путін навряд чи зверне свої інтервенції за кордоном.