Союзники Великої Британії по 3 посилили свою відповідь на отруєння екс-шпигуна на британській території, виславши російських дипломатів (тобто шпигунів). Це хороша демонстрація солідарності альянсу. Але Володимир Путін не буде цим вражений до тих пір, поки Захід не візьметься за російські гроші за кордоном.
Про це пише в редакційній статті лояльне до Республіканської партії видання Wall Street Journal.
Видання нагадує, що США видворили 60 російських дипломатів, 12 з яких працювали в штаб-квартирі ООН в Нью-Йорку. І це наймасштабніший крок за останні роки. Крім того, Москву змусили закрити консульство в Сіетлі, оскільки існував ризик, що воно використовується для шпигунства. Все це відбулося через рік після закриття консульства в Сан-Франциско і скорочення російської місії у Нью-Йорку і Вашингтоні. Також Wall Street Journal відзначає, що Україна, Канада, 15 країн Євросоюзу теж вислали російських шпигунів і це ще не кінець.
Кремль і його апологети на Заході, такі як лідер британських лейбористів Джеремі Корбін, досі вдають ніби існують сумніви щодо відповідальності Москви. В реальному ж світі Вашингтон, Париж і Берлін погоджуються з твердженням Лондона, що альтернативного пояснення подіям навколо екс-шпигуна Сергія Скрипаля немає. Однак, далеко не всі займають таку позицію. Уряд Греції не вислав нікого. А минулого тижня у Брюсселі грецька сторона була на передовій зусиль, націлених применшити відповідальність Росії і заморозити відповідь ЄС.
Видання пише, що справжня уразливість Путіна - це готівка і інші активи по всьому світу, які належать його соратникам. Деякі союзники в НАТО розуміють цю слабкість і те, як її можна використати. Впродовж останніх років США накладали санції на друзів Путіна. Британія збирається ухвалити "Акт Магнітського", щоб покарати порушників прав людини в Росії. Аналогічний закон вже працює в Америці, а Литва розширила санкції на основі своєї версії подібного закону.
Але перспектива більш широкої домовленості дуже ілюзорні. ЄС наклав санкції на росіян ще в 2014 році після знищення малайзійського "Боїнга 777" над Україною. Кожних півроку їх дію продовжують, і кожен раз є ті, хто виступають за ослаблення тиску. Деякі країни, які видворили російських дипломатів цього тижня, такі як Італія, можуть виступити проти продовження дії санкцій. А Німеччина, яка вислала чотирьох росіян, водночас допомагає Путіну збудувати газопровід через Балтійське море. І ця нова ГТС дозволить йому використовувати енергетику для шантажування Центральної Європи.
Прем'єр-міністр Тереза Мей заслуговує похвали за те, що вона надала союзникам докази провини Росії і зібрала коаліцію невдоволених. Але Путін буде ігнорувати цей об'єднаний фронт, якщо він буде здатен лише на видворення замінних шпигунів. Він не змінить свою поведінку, поки не заплатить високу ціну. А це ознаєча, що час звернути увагу на гроші.
Нагадаємо, на сьогоднішній день до рішення Великобританії, яка спочатку оголосила про вислання російських дипломатів зі своєї території, приєдналися понад 20 країн. Таким чином, наразі висилка торкнеться 143 російських дипломатів.
Однак при цьому в Євросоюзі деякі з країн досі не приєдналися до інших держав-членів у рішенні вислати російських дипломатів на знак солідарності з Великобританією.
Влада РФ заявила, що буде керуватися принципом взаємності у питанні відповіді на вислання російських дипломатів з країн Євросоюзу, США, Канади та України. Прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков повідомив, що остаточне рішення про дії у відповідь прийме Володимир Путін.