UA / RU
Підтримати ZN.ua

Путін намагається влаштувати протести в США на кшталт Майдану в Україні – WP

Російська пропаганда і кандидат-республіканець намагаються переконати американців, що Білий дім фальсифікує вибори для Клінтон.

Восени 2004 року 3 пережив удар, який він запам'ятав на завжди. Шахрайські вибори прокремлівського президента України, які він напряму організував, були зірвані масовим протестом українців.

Те, що тепер відоме як "Помаранчева революція", стало моделлю протистояння фальсифікації виборів в усіх автократичних режимах Євразії: в Киргизстані, Білорусі, Азербайджані і навіть у самій Росії в 2012 році.

Про це на сторінках Washington Post пише оглядач Джексон Дайл, додаючи, що більшість демонстрантів не добилися успіху. Але Путін став одержимий "кольоровими революціями", які на його переконання не можуть бути ні спонтанними, ні організованими на місцях, а лише під керівництвом США. А протести в Москві у 2012 році взагалі "влаштувала" особисто Гіларі Клінтон.

"Це контекст, з яким Росія намагається втручатися в американські президентські вибори в 2016 році. Путін намагається дати політичній еліті в США те, що він вважає дозою їхніх власних ліків. Він намагається підбурити з допомогою Дональда Трампа кольорову революцію в США", - йдеться в статті.

Автор пропонує подивитися на те, як всі аналоги українського Майдану розгорталися. У всіх випадках вони допомогли політичним рухам аутсайдерів, які виступали проти закоренілої еліти, охочої зберегти владу в своїх руках за допомогою сили і шахрайства. Аутсайдери мобілізовували своїх послідовників, щоб зібрати докази фальсифікацій у день виборів, організувати екзитполи і підбити власні підсумки виборів, які контрастували з офіційними даними. Вони поширювали свої висновки через кабельні канали та іноземні ЗМІ. Коли неминуча перемога правлячої партії оголошувалася, вони закликали послідовників вийти на вулиці на масовий протест, який повинен був похитнути режим чи принаймні викрити його сумнівний тріумф на виборах.

"Звісно, популістську кампанію Трампа не можна порівнювати з продемократичними повстаннями у на пострадянському просторі, зокрема, в Україні і Білорусі. Але зухвала мета Путіна – створити ілюзію, що так воно і є", - пише оглядач.

"Він намагається переконати, що наша система така ж погана і корумпована, як і його власна", - цитує оглядач редактора Radio Free Europe Radio Liberty Браяна Вітмора.

Першим кроком у сценарії Путіна було зламати комп'ютерні системи Демократичної партії і головний партійних діячів, щоб викрасти матеріали, які вказують, ніби Клінтон намагається обдурити систему. Коли дані були оприлюднені, команда Трампа вдала, ніби "шокована" і звинуватила колишнього Держсекретаря в "корумпованості".

Наступним кроком стало озвучення припущення, що голосування в США може бути сфабриковане. Вірогідно, для цього були потрібні кібератаки на виборчі системи в 20 штатах включно з Пенсільванією і Флоридою, які стануть головним полем виборчої боротьби.

Тим часом, Трамп грає свою роль. Він би не зміг так чітко підтримувати дії Кремля, "якби не слідував його сценарію". Автор нагадує, як кандидат-республіканець цитував російську пропаганду. Трамп заявив, що вибори можуть бути сфальсифіковані, тому закликав своїх прихильників стежити за процесом у "певних регіонах", таких як Філадельфія, де він має всі шанси програти. Його рух Stop the Steal збирається організувати власний екзитпол. Майже напевне можна сказати, що він "зафіксує порушення", і це дасть Трампу підстави заявляти про фальсифікації. А це, у свою чергу, відкриє шлях для реакції, про яку сказав один з прихильників Трампа під час дебатів віце-президентів минулого тижня.

"Якщо Клінтон переможе, я особисто готовий до революції, тому що ми не можемо дозволити їй перемогти", - сказав шанувальник республіканця.

Путін розуміє, що Вашингтон – це не Київ. Натовпи навряд чи почнуть збиратися перед Білим Домом чи Конгресом. Але бунт може початися онлайн. Легко уявити тисячі повідомлень в інтернеті, посилені тролями Кремля, російськими супутниковими телеканалами і Fox, які будуть стверджувати, що "політичний істеблішмент" США підробив вибори для Клінтон.

Звісно, це не завадить Клінтон очолити Овальний кабінет, як не завадило Путіну після протестів на Болотній площі повернутися на посаду президента Росії в 2012 році. Але Клінтон почне свою роботу на посаді президента США, будучи політично уражена як вдома, так і за кордоном. Путін буде чекати на відповідь. А кандидат-республіканець стане його найбільшим "корисним ідіотом".

Тим часом Трамп заявив, що вибори президента США заздалегідь сфальсифіковані. Про це він написав у своєму Twitter, звинувативши у фальсифікаціях "нечесні засоби інформації, які підтримують нечесну Хілларі".

Нагадаємо, Клінтон вдруге виграла дебати з Трампом. Її вибрали 57% телеглядачів, а кандидата від Республіканської партії Дональда Трампа – 34%. Як повідомлялося, на перших передвиборних дебатах США також перемогла Клінтон. Зокрема, Клінтон присудили перемогу 62% телеглядачів, в той час як кандидата від Республіканської партії США Дональда Трампа підтримали лише 27%.