Не всі були раді падінню Берлінської стіни 9 листопада 1989 року. У Дрездені 37-річний офіцер КДБ з товаришами спалював папки з документами, турбуючись, що розгнівані люди, які взяли штаб-квартири таємної поліції " Штазі в Східному Берліні, прийдуть за ними. Про це пише видання The Wall Street Journal.
Згадуючи про падіння Берлінської стіни офіцер КДБ визнав, що ті події, а також те, що він назвав "сумною" втратою впливу СРСР в регіоні, були неминучими, оскільки "позиція, заснована на стінах, не може тривати вічно". Після цьому він додав: "Але я хотів, щоб на цьому місці виникло щось інше".
Цим офіцером КДБ був Володимир Путін. Про ці спогади Путін поділився з трьома російськими журналістами в 2000 році, коли він вперше був обраний на пост президента країни. Спогади увійшли до книги, опублікованій у Великобританії під назвою "Від першої особи: разюче відвертий портрет російського президента".
Як далі зазначається в публікації видання, Путін, очевидно, рішуче налаштований повести свою країну по шляху до "чогось іншого". І він намагається перешкодити спробам України наслідувати приклад Польщі та інших молодих демократій. "Мордуючи" Україну, російський президент вселяє страх у жителів багатьох країн. Багато хто гадає над тим, хто стане наступною "жертвою". Застосовуючи радянські схеми, Путін думає, що Росія сильна до тих пір, поки її бояться, вважає автор статті.
Безумовно, російському президенту подобається бачити результати соцопитувань, де він користується підтримкою переважної більшості росіян завдяки своєму агресивному націоналізму. При цьому, як зазначається у виданні, Путін дуже боїться будь-яких проявів опозиції всередині Росії, тому вдається до репресій.
Коли впала Берлінська стіна, а за нею і Радянський Союз двома роками пізніше, західні лідери, а також багато росіян, думали, що Росія стане більш інтегрованим у світову систему державою. Виходячи з цього ідеалістичного сценарію, очікувалося, що перемога Заходу не несла в собі програшу Росії. За цим сценарієм, чим більше сусідів, таких як Польща, країни Балтії та Україна, стабільно розвиваються і процвітають, тим краще це повинно було впливати на Росію.
У той же час, Путін упевнений, що таким шляхом йти не можна. Обмежений світоглядом офіцера КДБ 1989 року, він думає, що успіх України може обернутися лише великою загрозою, а не можливостями. Путін вважає, що, якщо українці досягнуть успіху у своїй боротьбі, росіяни теж можуть почати відкрито ставити питання про корумпованої автократії, яку українці скинули раніше в цьому році.
Але намагаючись забезпечити провал Україні, Путін підриває перспективи власної країни.
Видання зазначає, що російський президент проводить політику, яка погіршує стан і без того хиткої економіки держави. Росія стане більш ізольованою.
Все це дуже нагадує анекдот про двох російських селян. У кожного з них було по одній худій корові. Раптово одна корова почала стрімко набирати вагу, що дозволило її господареві розбагатіти на продажу молока. Бачачи, що інший селянин з кожним днем стає все більш нещасним, і, коли з'явилася фея, яка запропонувала йому виконати одне бажання, він сказав: "Убий корову сусіда".
Як зазначає видання, Путін і є той самий селянин. Поки він залишається при владі, його країна навряд чи дозволить своїм громадянам процвітати і жити в мирі.
У Німеччині 9 листопада, пройшли заходи, присвячені 25-й річниці падіння Берлінської стіни. Канцлер Німеччини привітала приїзд в Берлін на святкові заходи колишнього президента СРСР Михайла Горбачова і колишнього президента Польщі Леха Валенси. Вона також підкреслила, що нинішні заходи покликані нагадати про жертви НДР, влада якої порушували основні права і свободи громадян.