UA / RU
Підтримати ZN.ua

Путін наказав збити літак Прігожина - ISW

ISW наводить різноманітні причини для вбивства Прігожина.

Президент РФ Владімір Путін наказав російському військовому командуванню збити літак ватажка ПВК «Вагнер» Євгєнія Прігожина.

Міністр оборони Росії Сєргєй Шойгу і начальник Генерального штабу Валєрій Герасімов навряд чи стратили б Прігожина без наказу Путіна, пише Інститут вивчення війни (ISW).

«Можливо, Путін дійшов висновку, що він достатньо відокремив Прігожина від «Вагнера» і може вбити його, не перетворюючи ватажка на мученика для решти особового складу ПВК», - зазначають аналітики.

Читайте також: Кремль намагається зруйнувати «Вагнера» зсередини, і певною мірою йому це вдається - ISW

Деякі командири «Вагнера» нещодавно перейшли на бік ПВК «Редут», яка підконтрольна російському Міноборони. Зазначається, що через зменшення виплат і можливостей для розгортання бойовиків Прігожин втратив прихильність серед рядових «вагнерівців».

«Путін міг вирішити, що «вагнерівці» сильніше зацікавлені в більшій оплаті та розгортанні з новими ПВК, ніж у подальшій лояльності до Прігожина. Це могло підштовхнути його до думки, що він може безболісно вбити Прігожина», - підкреслили в ISW.

Інститут вивчення війни припускає, що ватажок ПВК «Вагнер» перетнув встановлену «червону лінію», коли намагався зберегти боєздатність своїх найманців у Африці. Угода між Путіним, Прігожиним і Лукашенка, яка поклала кінець повстанню «Вагнера», могла містити домовленості про згортання сил ПВК в Африці та обмеження присутності у ЗМІ. Путін міг вирішити, що заяви Прігожина про набір нових бійців і розширення присутності на континенті порушили умови договору.

Читайте також: Попри заяви Прігожина ПВК «Вагнер» продовжує набір найманців у Росії - росЗМІ

Також 23 серпня Путін офіційно звільнив пов'язаного з «Вагнером» генерала армії Сєргєя Суровікіна з посади командувача Повітряно-космічними силами Росії і замінив його генерал-полковником Віктором Афзаловим. Звільнення Суровікіна в той же день, що і вбивство Прігожина, найімовірніше, не є збігом.

«Кремль захотів, щоб ці обидві події стали чітким сигналом про те, що з учасниками заколоту 24 червня розправилися, і що виклик Вагнера російському керівництву - це вже вирішена справа», - вказують аналітики.

В Інституті вивчення війни додають, що наказ Путіна російському Міністерству оборони збити літак Прігожина є публічною спробою підтвердити своє домінування і помститися за приниження від заколотників.

Присутність Путіна на телевізійному концерті на честь 80-ї річниці Курської битви приблизно в той самий час, коли російські ППО збили літак Пригожина, стала відлунням пам'яті про те, як радянське телебачення показувало «Лебедине озеро» в серпні 1991 року, коли розпадався СРСР.

«Путіну була потрібна показна помста Пригожину не лише для того, щоб довести, що він не є слабким лідером, але й для того, щоб підтримати свою армію, яка в очах багатьох росіян не бачила, що за події 24 червня відбулося покарання», - підсумували в ISW.

Читайте також: Велика Британія визнає ПВК Вагнера терористичною організацією — Financial Times

Загибель ватажків ПВК «Вагнер» Євгєнія Прігожина та Дмітрія Уткіна

Державний телеканал «Россия 24» офіційно підтвердив смерть Прігожина. Загалом під час авіатрощі загинули десятеро людей: семеро пасажирів та три члени екіпажу.

Згодом Росавіація опублікувала список загиблих у авіакатастрофі. Там підтвердили, що на борту літака були ватажки ПВК Вагнера Євгєній Прігожин і Дмітрій Уткін.

Також очевидці повідомили, що частини літака Прігожина розкидало приблизно на п'ять кілометрів. На місці події знайшли мобільний телефон ватажка найманців. Пошукова операція вже закінчена.

Британське видання Financial Times цитує слова західного чиновника, який розповів, що літак Прігожина збила російська ракета. Бізнес-джет розбився поблизу села Куженкіно Тверської області, неподалік резиденції президента РФ Владіміра Путіна. Приблизно за 50 кілометрів від місця падіння розміщені системи ППО 42-го зенітного ракетного полку.

Водночас Слідчий комітет Російської Федерації розглядає різні версії падіння бізнес-джета Embraer Legacy, включно з помилкою пілота, технічними несправностями літака та «зовнішнім впливом». Російські Telegram-канали пишуть, що спецслужби перевіряють, зокрема версію про теракт. Інші пропагандистські ресурси стверджують, що на місці падіння розпізнали тіла Прігожина та Уткіна. Найближчим часом очікується генетична експертиза.

Однак російська політологиня Єкатєріна Шульман заявила, що Прігожин міг інсценувати свою смерть, аби сховатися назавжди, взявши один із численних запасних паспортів.

На тлі смерті Прігожина та Уткіна «вагнерівці» колонами їдуть із Білорусі в Росію. Водночас спецслужби намагаються перешкоджати виїзду автомобільної техніки бойовиків.