UA / RU
Підтримати ZN.ua

Путін лобіював Трампа на контроль над ядерними озброєннями - Politico

Путін як і раніше зацікавлений у збереженні традиційного співробітництва двох країн з ядерної зброї.

Глава Кремля Володимир Путін представив президенту США Дональду Трампу кілька запитів під час їх особистої зустрічі в Гельсінкі, включаючи нові переговори про контроль над ядерною зброєю і заборону зброї в космосі. Про це йдеться в російському документі, який отримало видання Politico.

В документі з пропозиціями тем для переговорів йдеться про нове розумінні суті діалогу 16 липня. Навіть радники Трампа заявили, що в той час вони не були в цьому зацікавлені. За словами радника уряду США, який надав англомовний переклад, Путін передав документ Трампу під час двогодинної розмови.

Російськомовна версія документа називалася "Діалог з проблеми контролю над озброєннями". Особа, що надала документ Politico, отримала його від російських офіційних осіб, які описали його як те, що Путін передав Трампу в Гельсінкі.

Білий дім відмовився коментувати документ, крім спростування того, що Трамп отримав від Путіна будь-які папери.

Документ вказує на дивовижну нормалізацію в пріоритетах, які Путін привів на зустріч, в тому числі і готовність продовжити ряд знакових ядерних договорів і переслідувати нові обмеження на озброєння. Такі проблеми були стандартними темами в російсько-американському діалозі протягом десятиліть, хоча останнім часом вони були посилені зростанням напруженості по таким темам, як Сирія і Україна, а також невдоволення обох партій США в тому, що Трамп відмовився оскаржувати відмову Путіна щодо російського втручання у вибори 2016 року.

Нові подробиці свідчать про те, що Путін як і раніше зацікавлений у збереженні традиційного співробітництва двох країн з ядерної зброї, незважаючи на всі їхні інші конфлікти, сказав один з учасників недавніх неофіційних переговорів щодо контролю над озброєннями в Москві.

Невизначеність щодо того, що обговорювали Путін і Трамп, викликала у Вашингтоні велике невдоволення.

Навіть головні американські радники Трампа були в замішанні від того, про що говорили або домовлялися два лідера. Як і минулого тижня, директор Національної розвідки Ден Коатс заявив журналістам, що він "не в змозі ні зрозуміти, ні говорити про те, що сталося в Гельсінкі".

Тим не менше, Путін торкнувся деяких тем документа на спільній прес-конференції з Трампом, де він сказав, що "як великі ядерні держави ми несемо особливу відповідальність за підтримання міжнародної безпеки". Серед інших пріоритетів Путін висловив зацікавленість у розширенні договору про скорочення ядерних озброєнь і забезпечення "нерозповсюдження зброї в космосі".

"Ми представили нашим американським колегам записку з рядом конкретних пропозицій", - сказав тоді Путін.

Деякі консервативні сенатори попереджали про недовіру пропозицій Путіна з контролю над озброєннями. Вони стверджують, що він прагне перешкодити пріоритетам Трампа модернізувати ядерний арсенал США і створити Космічну Силу, військову гілку, яку, за словами президента, забезпечить "американське панування" за межами Землі.

Але в цілому контроль над ядерними озброєннями залишається одним з небагатьох напрямків американо-російських відносин з двопартійною підтримкою у Конгресі.

Наприклад, в російському документі пропонується п'ятирічне продовження так званого нового Договору про СНО, що обмежує ядерну зброю. Це відображає незрозумілу резолюцію С. 3169 (115), яку нещодавно запропонували демократи в Конгресі.

В російському документі описані сфери, в яких дві країни могли б працювати разом, щоб зменшити ядерну небезпеку і відновити частину втраченої довіри.

Він починається з продовження Нового Договору про СНО, який був підписаний Путіним і тодішнім президентом Бараком Обамою в 2010 році і ратифікований російською Думою і Сенатом США.

Росія пропонує, щоб дві країни "розглядали можливість продовження на п'ять років" договору, термін дії якого закінчується на початку 2021 року, "розуміючи, що існуючі проблеми, пов'язані з реалізацією Договору, будуть врегульовані", - йдеться в документі.

Більш суперечливим є те, що документ описує крок Москви на "підтвердження прихильності" угод, що охоплюють "ракети середньої дальності". Тобто посилання на Договір про ракети середньої дальності 1987 року, які підписали після переговорів президентів США і СРСР Рональда Рейгана і Горбачова, який забороняв балістичні і крилаті ракети з діапазонами від 500 до 5500 кілометрів.

Сполучені Штати звинуватили Росію в порушенні пакту шляхом розгортання крилатої ракети, яка може пролетіти понад 500 кілометрів. У відповідь Конгрес в минулому році виділив фінансування для розробки американської версії ракети, а деякі республіканці закликали адміністрацію Трампа повністю вийти з договору, щоб не дати росіянам перевагу.

На прес-конференції 16 липня в Гельсінкі Путін згадав про новий Договір щодо СНО, можливу заборону зброї в космосі і "питання здійснення договору про РСМД". Трамп також підкреслив потенціал співробітництва.

В російському документі також піднімається перспектива створення нового космічного договору, що забороняє обом країнам розміщувати зброю на орбіті - закликаючи обидві країни "обговорювати питання про нерозповсюдження зброї в космосі".

США і Росія є прихильниками Договору по космосу 1967 року, але це забороняє розміщення зброї масового знищення за межами Землі. Вважається, що обидві країни, разом з Китаєм, працюють над протисупутниковою зброєю та іншими наступальними засобами для нападу на космічні об'єкти.

В документі також висвітлюється зростаюча напруженість у Східній Європі, пропонуючи Вашингтону і Москві "вжити заходів для запобігання інцидентів при проведенні військової діяльності в Європі, а також для підвищення довіри і прозорості у військовій сфері".

В документі було піднято ряд можливих місць для переговорів. У ньому пропонуються консультації зі "стратегічної стабільності" під керівництвом заступника держсекретаря та заступника міністра закордонних справ, які могли б обговорити безліч інших гострих питань, таких як Сирія. Він також рекомендує так званий діалог "2 + 2" між державними секретарями і оборони та їх російськими колегами, а також зустрічі між главами збройних сил США і Росії. Пентагон, схоже, прагне відродити переговори щодо "стратегічної стабільності", які були припинені в минулому році.

Держсекретар США Майк Помпео висловив обережний оптимізм щодо того, що інтерес Росії до переговорів про нові угоди з контролю над озброєннями є справжнім і що обидві країни можуть досягти прогресу.