UA / RU
Підтримати ZN.ua

Путін хоче створити нову міжнародну коаліцію для боротьби з "Ісламською державою" - Ъ

Поки що пропозиція Москви не знайшла належного відгуку з боку США і їх арабських союзників.

Під час зустрічі з держсекретарем США Джоном Керрі в Катарі глава МЗС РФ Сергій Лавров вперше розкрив подробиці плану президента РФ Володимира Путіна з нейтралізації ісламістів: його суть у створенні широкої коаліції з участю сирійської іракської армії, курдів і країн регіону, пише газета "Коммерсант'" у вівторок.

За підсумками переговорів Сергія Лаврова в Досі у журналіста газети склалося враження, що США і їх арабські союзники не готові прийняти пропозиції Москви.

Вашингтон і Ер-Ріяд (як і Доха) як і раніше домагаються відставки президента Сирії Башара Асада, підтримуючи протистоять їм збройні формування. У Москві ж вважають такий підхід згубним, особливо на тлі відсутності прогресу в боротьбі з терористами з угрупування "Ісламська держава" (ІД), що встановили контроль над значними територіями Сирії і Іраку. Створеної США міжнародної коаліції з участю їх союзників в регіоні поки що не вдається зупинити розростання цієї загрози. При цьому Росія та інші держави, які підтримують режим у Дамаску, не готові співпрацювати з цією коаліцією до тих пір, поки її місія не буде оформлена у вигляді спеціальної резолюції Радбезу ООН.

У Москви є власні пропозиції щодо протидії терористичній загрозі в Сирії та Іраку, які раніше конспективно виклав президент РФ Володимир Путін, а в Досі вперше розгорнуто представив Сергій Лавров.

Поки ніякої додаткової інформації про суть пропозицій Кремля по створенню широкого антитерористичного фронту не надходило. Однак у понеділок, 3 серпня, Лавров оголосив: Москва вважає, що "тільки ударів з повітря недостатньо", "необхідно формувати коаліцію однодумців, у тому числі з тих, хто "на землі" зі зброєю в руках протистоїть терористичній загрозі". "А це включає сирійську та іракську армію і курдів", - заявив він, уточнивши, що саме в цьому полягає ініціатива президента РФ.

Дипломатичні джерела уточнюють: для Москви принципово важливо, щоб у цій коаліції був відповідний мандат Ради безпеки ООН. За інформацією джерел, російський президент планує приділити цій темі особливу увагу в ході свого виступу на відкритті 70-ї сесії Генеральної асамблеї ООН в Нью-Йорку в кінці вересня.

У вівторок стало відомо, що США готові значною мірою скорегувати свою стратегію в Сирії. Згідно з розпорядженням президента Барака Обами, збройні сили США отримають право відповідати на будь-які ворожі дії, вжиті проти сирійської "помірною" опозиції. При цьому Пентагон буде захищати супротивників Башара Асада з повітря у разі атак на них не лише з боку радикалів з ІД, але і з боку сирійської армії. Це означає можливість прямого залучення США в громадянську війну в Сирії на боці опонентів Дамаска.

Лавров з таким підходом був категорично не згоден. За його словами, нова стратегія Вашингтона за підтримки "помірної сирійської опозиції з повітря "ще більше ускладнить боротьбу з тероризмом".

Такий підхід не зустрів розуміння держсекретаря США, що і визнав Сергій Лавров: "Не думаю, що мені вдалося похитнути позицію США. В цьому питанні ми, очевидно, розходимося".

У 2011 році в Сирії почалися антиурядові протести, які згодом переросли у громадянську війну. На даний момент з часу початку військового конфлікту в Сирії вже загинули більше 230 000 людей.

Значні території країни більше не знаходяться під контролем влади, а в недавньому рейтингу Сирію визнали найнебезпечнішою країною у світі.

24 липня головні опозиційні сили Сирії домовилися сприяти відставки Башара Асада. Політичні сили заявили, що мир "може бути досягнуто шляхом політичного процесу, який будуть здійснювати самі сирійці, під егідою ООН".

Крім того, видання Newsweek повідомляло, що США звинувачують Асада в підтримці "Ісламської держави". Зокрема, американські дипломати повідомили, що вірні президенту Башару Асаду військові завдали авіаудар по силам, які борються проти ісламістів, неподалік міста Алеппо.