Посол Саудівської Аравії в Лондоні заявив про наявність "усіх варіантів на столі" на випадок, якщо переговори по утриманню Ірану від ядерної програми провалятися, пише британська газета The Telegraph.
Із моменту свого створення 85 років тому Саудівська Аравія придбала репутацію країни, яка намагається уникнути конфронтації зі своїми сусідами будь-якою ціною. Під час довгої війни між Іраном і Іраком в 1980-е саудівці відчайдушно прагнули зберегти свій нейтралітет, навіть з урахуванням того, що "симпатії" Ер-Ріяд були на боці сунітських одновірців в Іраку, а не на стороні мусульман шиїтів - прихильників жорсткого курсу Ірану.
Відповідно участь Саудівської Аравії у двох війнах в затоці проти Саддама Хусейна була зведена до мінімуму. Саудівські військові літаки внесли скромний внесок у загальну повітряну кампанію в 1991 році під час визволення Кувейту, а Ер-Ріяд вперто відмовлявся бути втягнутим у війну в Ірані в 2003. Під час інших конфліктів, які зачіпали регіон, таких як Палестинська інтифада (повстання палестинців в період з 1987 по 1991 рр. – ред.), саудівці воліли направляти свої величезні нафтові багатства в підтримку арабських союзників, а не бути безпосередньо задіяними в міжусобиці.
Але в цьому році відбулася військова інтервенція Саудівської Аравії в сусідній Ємен. Саудівські військові літаки і війська виявилися залучені в запеклий конфлікт з іранськими бойовиками з релігійного руху хуті в Ємені.
Зараз саудівці підняли тривогу через перспективи на Близькому Сході виникнення перегонів ядерних озброєнь. Уже було озвучено попередження про те, що "всі варіанти знаходяться на столі" на випадок, якщо Іран не зуміє дозволити міжнародне протистояння з приводу його ядерної програми.
Принц Саудівської Аравії Мухаммед Бен Навваф бін Абдулазіза Аль-Сауда, який давно працює послом в Лондоні, каже, що протягом багатьох років королівство підтримувало один політичний курс: Ер-Ріяд не буде проводити політику в розробці ядерної зброї. "Тоді ж стало відомо, що Іран проводить політику, програму, яка може бути пов'язана із зброєю масового знищення", - сказав він виданню. "Це змінило світогляд в регіоні", - підкреслив він.
Як і багато хто в арабському світі і за його межами, саудівці сподіваються, що нинішні переговори з Іраном щодо ядерної проблеми, якими керує президент США Барак Обама, забезпечать гарантії того, що Тегеран не буде мати можливостями, які дозволили б йому створити атомну бомбу.
"Іранська ядерна програма представляє безпосередню загрозу для всього регіону і є важливим джерелом і стимулом для поширення ядерної зброї по всьому Близькому Сходу, включаючи Ізраїль", - додав він.
Західні спецслужби вважають, що Саудівська монархія оплатила 60 % пакистанської ядерної програми в обмін на можливість купувати боєголовки для себе в короткі терміни. Будь-яка відмова Ірану надати необхідні гарантії щодо угоди до кінця цього місяця і Саудівська Аравія стане першою ядерної арабською країною. І якщо це станеться, то багато інші регіональні держави, такі як Єгипет і Туреччина, будуть намагатися слідувати такому прикладу, залучаючись до гонки ядерних озброєнь в найбільш нестабільним регіоні.
Принц Мохаммед спростував припущення про те, що його країна має свої плани на регіональне домінування. "Саудівська Аравія не має таких амбіцій у регіоні, як в інших зараз", - сказав він, маючи на увазі Іран. "Усі ми дбаємо про збереження нашої стабільності і безпеки", - додав він.
Раніше повідомлялося, що дата укладення ядерної угоди з Іраном може бути змінена. Варто зазначити, що попередня угода була досягнута між Іраном, США, Францією, Великобританією, Німеччиною, Росією і Китаєм. Іран заперечує прагнення створити ядерну зброю і заявляє, що його програма носить суто мирний характер.