UA / RU
Підтримати ZN.ua

Протестувальники в Єревані закликали всіх залишитися вночі на проспекті Баграмяна

Представник демонстрантів Давид Санасарян заявив, що мітинг "наділений конституційним правом".

В центрі Єревану протестувальники заявили про завершення сьогоднішнього мітингу і закликали всіх залишитися вночі на проспекті Баграмяна.

"Це тільки початок. Закликаю всіх переночувати тут", - сказав у мікрофон один з активістів.

У той же час він підкреслив, що оскільки за законом в Єревані після 23:00 не можна шуміти, то люди можуть спілкуватися між собою без гучномовців.

В ефірі вірменської служби радіостанції "Свобода" представник демонстрантів Давид Санасарян заявив, що мітинг "наділений конституційним правом".

"Ми поки не дійшли спільних рішень щодо подальших дій, поки ведуться обговорення. Рух лише формується, і ні в кого поки немає програми. Поступово будемо вирішувати послідовність дій. Але вони будуть", - сказав він.

Коментуючи заклик поліції Вірменії про необхідність перенести акцію протесту в інше місце і розблокувати проспект Баграмяна, Санасарян заявив, що якщо правоохоронці "застосують силу", то будуть закриті "важливі вулиці і проспекти Єревана, що призведе до порушення руху всього міста".

Незадовго до цього поліція Вірменії закликала демонстрантів перенести акцію на іншу територію.

"В іншому випадку поліція буде змушена повномасштабно застосувати повноваження, покладені на неї законодавством. Поліція сподівається також, що порушений в останні дні громадський порядок, природна діяльність громадських структур, а також порушені права осіб, можна відновити проявом доброї волі в рамках взаєморозуміння - без примусу або силових дій", - наголошується в заяві поліції Вірменії.

Як писало DT.UA влада Вірменії більше не застосовує силу проти демонстрантів, боячись повторити шлях Януковича. У своїй статті для DT.UA Костянтин Федоренко зазначає, що післярозгону демонстрантів 23 червня поліції в центрі Єревану помітно поменшало. Більше того, поліцейські вибачилися перед журналістами, атакованими під час розгону, і відпустили затриманих протестувальників (а таких тільки в Єревані було близько 240 осіб).

Ввечері 22 червня в Єревані кілька тисяч людей перекрили проспект Баграмяна, де знаходиться резиденція президента країни Сержа Саргсяна. Причиною протестів стало рішення регулюючої комісії, яка на своєму засіданні 17 червня встановила нові тарифи на електроенергію, що поставляється споживачам компанією "Електромережі Вірменії" (ЕСА). Зокрема, з 1 серпня для населення тариф на електроенергію підвищиться на 6,93 драма - до 48,78 драма (близько 0,1 долара), вдень до 38,78 драма (близько 0,08 долара) вночі за кВт.ч.

Це підвищення привернуло увагу громадськості частково і завдяки тому, що ЕМА на 100% належить російському ВАТ "Інтер РАО". Офіційно в компанії заявили, що питання про відкликання заявки на підвищення тарифів на електроенергію в компанії не розглядають. Більш того, в компанії не задоволені рішенням комісії, оскільки компанія направила заявку на підвищення тарифів на 16 драмів за 1 кВт.ч.

Рано-вранці 23 червня поліція розігнала сидячий пікет. У Єревані затримали 240 осіб (пізніше всіх їх відпустили). Однак увечері 23 червня, близько 20:30, простоявши два години на площі Свободи, демонстранти знову вирішили почати на проспекті Баграмяна сидячу демонстрацію і з тих пір не залишають центр столиці. Вони відмовилися від зустрічі з президетом Сержем Саргсяном, запропонувавши голові держави в прямому ефірі скасувати рішення про підвищення тарифів. Поліція неодноразово висувала різні претензії до мітингувальників і вимагала, щоб вони розійшлися, але спроб силового розгону більше не було.

27 червня влада Вірменії погодилася сплатити різницю тарифів на електроенергію, поки в компанії "Електромережі Вірменії" проходить аудит. Також від первих осіб держави прозвучали пропозиції викупити ЕМА. На тлі цього ЗМІ повідомили про те, що російські власники компанії вже ведуть переговори про продаж. Офіційно цю інформацію в "Інтер РАО" спростовують.

Пізно ввечері 29 серпня координатори громадянського руху "Ні грабунку", яке було одним з ініціаторів протестів, прийняли рішення припинити нічні сидячі акції протесту на прилеглій до проспекту Баграмяна площі Свободи.

Один з лідерів руху "Немає грабунку" Вагинак Шушанян заявив, що боротьба переноситься на нову площину. Так, активісти мають намір створити групи експертів, економістів, юристів, щоб виступити з конкретними пропозиціями.