Простести у Росії стали успіхом Олексія Навального і ліберальної опозиції. Їм вдалося зрушити з місця пасивних до цього часу росіян. Але тепер хід Кремля.
Про це на сторінках польського Newsweek пише оглядач Міхал Кацевич, який зауважує, що вчора протести відбувалися не лише у Москві, а по всій Росії.
Поштовхом для хвилі невдоволення росіян став звіт про маєтки і корумпованість прем'єр-міністра Дмитра Медведєва, який був опублікований кілька тижнів тому. Кремль його проігнорував, чим розлютив росіян.
Автор нагадує, що у вихідні протести тривали і в Білорусі. Хоч, причини російських і білоруських акцій різні, у них є спільний знаменник.
"Білоруські і російські протести вибухнули не через ідеологічні чи політичні причини. Людей спонукали не гасла свободи і демократії, а страх за свої гаманці. Росіяни і білоруси вийшли на найбільші за шість років протести тому, що помітили, як корупція, невміле управління економікою, жадібність і зарозумілість влади впливають на їхній рівень життя", - пише оглядач.
Як і в Мінську в суботу, так і в російських містах у неділю, масштаб демонстрацій застав зненацька владу. Але реакція була стандартною. Щоправда, в Росії дещо менш брутальною ніж в Білорусі, але російські силовики не сиділи склавши руки. До обіда поліція затримала кілька сотень демонстрантів включно з Олексієм Навальним.
"Протести вщухли, але російській владі є чого боятися. По-перше, акції непокори охопили всю Росію. Люди вийшли на центральні площі не лише в ліберальній, опозиційній і інтелігентній Москві, а й у великих промислових, пролетарських містах", - йдеться в статті.
Друга причина для страху влади - підвищення ефективності опозиції. Олексій Навальний і пов'язані з ним осередки впродовж останніх місяців проробили клопітку роботу, будуючи структури по всій Росії. Крім того, вони викривали корупційні мережі, і не лише в Москві, а й на периферії. На щастя для опозиції, люди вірять у глибоку корумпованість своєї країни. Адже кожен простий росіянин зіштовхнувся в своєму житті з цією проблемою. І кожен з них бачить неймовірне багатство чиновників на тлі загального скорочення рівня життя впродовж останніх 3-4 років.
Третя причина - іскра, яка дала поштовх протестам. Нею став звіт про корупмованість прем'єра Дмитра Медведєва. Раніше опозиціонери в Росії не критикували його, вважаючи більш ліберальним обличчям Кремля. Але своїм звітом Навальний показав, що прем'єр-міністр - частина тієї ж корупційної системи, що і президент Володимир Путін. І ніякого "ліберального обличчя" у Кремля немає.
"На даний момент опозиція записала собі успіх, оскільки їй вдалося зламати пасивність росіян, пригнічених націоналістичною пропагандою після анексії Криму. Протести, напевне, викличують нервову реакцію Кремля", - пише оглядач.
На його думку, зараз перед Кремлем два шляхи: або він дозволить ліберальній опозиції взяти обмежену участь у виборах президента наступного року, або ж жорстоко розправиться з опозицією, коли вирішить, що вона надто часто завдає клопоту владі. Озираючись на попередній досвід, російські чиновники, швидше за все, оберуть другий сценарій.
У неділю, 26 березня, в Москві, Санкт-Петербурзі та інших російських містах почалися акції протесту проти корупції. Приводом для виступу стало розслідування "Фонду боротьби з корупцією Олексія Навального про розкішне життя прем'єр-міністра РФ Дмитра Медведєва.
Через 20 хвилин після початку акції протесту в Москві був затриманий російський опозиціонер Олексій Навальний.
Детальніше про протести в Москві та інших російських містах читайте в матеріалі: "Антикорупційні протести в Росії: головне".