Президент США Дональд Трамп має рацію в тому, що Світова організація торгівлі (СОТ) потребує реформування. Збереження членства Сполучених Штатів в ній - першочергове завдання. Але іншим членам СОТ варто почати розглядати варіант створення нової міжнародної торговельної організації, в якій не буде США, щоб уникнути шантажу Трампа в стилі "мій план або ніякого", пише колишній генеральний директор СОТ Паскаль Ламі у своїй колонці для The Washington Post.
Як не парадоксально, торговельний протекціонізм Трампа надав можливість провести ряд необхідних реформ. Нещодавно президент США ввів нові мита, що суперечить правилам СОТ. Це може стати приводом змінити застарілий статут, чого не відбувалося занадто довго. Прихильники справедливої глобальної торговельної політики повинні скористатися цією можливістю. Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо в жовтні організував зустріч міністрів торгівлі країн-однодумців, на якій обговорювалися пропозиції щодо реформування СОТ. Представники США і Китаю на ній були відсутні. Зустріч стала першим кроком до модернізації і адаптації торговельної політики до економік XXI століття, що стрімко розвиваються. Опір США проти китайської реформи щодо технологічної модернізації "Зроблено в Китаї 2025" є показником наявності проблем у глобальній торговельній системі.
Торгові практики Китаю, в тому числі непрозоре фінансування високотехнологічної продукції, повинні бути обмежені більш жорсткими правилами СОТ. Але наразі у Пекіна є всі підстави стверджувати, що він дотримується існуючих обмежень організації, оскільки правила щодо промислового фінансування занадто розпливчасті. Також Китай, ймовірно, скаже, що регулювання фінансування сільського господарства потрібно посилити, що може не сподобатися американським фермерам.
Як показує ця ситуація, реформа СОТ необхідна для створення справедливої торговельної системи, яка відповідає реальності XXI століття "один світ - три системи". Система США - суперкапиталістична, індивідуалістична і підприємницька. Китай - колективістська держава з ринковою економікою. Європейська система соціально-орієнтованої ринкової економіки перебуває десь посередині. Ці три системи повинні співіснувати та обмінюватися товарами та послугами.
Нагадаємо, Європейський союз розпочав розробку плану реформування Світової організації на тлі триваючої торгової війни Китаю і США.
Також у ЗМІ з'явилася інформація, що й Канада може запропонувати власний план по реформуванню Світової торгової організації тільки вже на тлі буксуючих переговорів з США з приводу NAFTA.
У свою чергу президент США Дональд Трамп в серпні заявив про те, що Вашингтон на додаток до своїх торгових війн готовий вийти зі Світової організації, якщо організація "не зміниться на краще". Правда пізніше він спростував свої ж слова.