UA / RU
Підтримати ZN.ua

Проросійська політика Орбана: мало користі та багато шкоди

Підірвавши позиції країни на Заході, яку тепер там вважають неблагонадійним партнером, Угорщина може перетворитися на іграшку для сил, які намагатимуться розколоти союзи, в яких вона бере участь.

Угорський прем'єр Віктор Орбан під час свого виступу в румунському Беїлі-Тушнаді наприкінці липня фактично був, по суті, рупором Кремля, пише оглядачка DW Жужанна Вег.

Він нагадав про побоювання Росії щодо можливого приєднання України до НАТО і назвав їх зрозумілою, хоч і невиправданою причиною для агресії. Він також повторив погрози глави російського МЗС Сергія Лаврова про те, що Росія зрушуватиме лінію фронту далі на Захід.

Орбан відкрито натякнув на відповідальність Заходу, і насамперед США за війну, оскільки вони нібито проігнорували побоювання Кремля і виступив за негайні мирні переговори.

По суті, Орбан відтворив аргументацію Кремля і пожертвував тими цінностями та міжнародними зобов'язаннями, на яких будується участь Угорщини в НАТО.

Угорський прем'єр не тільки використав у своїй промові російський наратив. Пріоритетом Будапешта є збереження відносин із Москвою, незважаючи на російське вторгнення в Україну 24 лютого.

У червні Угорщина погрожувала накласти вето на шостий пакет санкцій ЄС лише для того, щоб видалити з списку санкцій главу РПЦ патріарха Кирила. І це після того, як Угорщина вже досягла для себе виключення з європейського ембарго на постачання нафти з Росії.

У той час, як Євросоюз закликає країни-члени знижувати залежність від російського газу, глава МЗС Угорщини Петер Сійярто в липні зустрівся зі своїм російським колегою з метою домовитися про постачання з РФ додаткових 700 млн. кубометрів газу. Варто нагадати, що ще в лютому Орбан зустрічався з Путіним і обговорював збільшення поставок газу на 1 млрд кубометрів до 4,5 млрд кубометрів, сподіваючись, що угоду вдасться укласти до виборів до угорського парламенту в квітні. План провалився.

Загравання із Кремлем не рятує соціальну політику Орбана. Кілька днів тому угода, мабуть, була укладена, проте її обсяги виявилися набагато нижчими за очікування. У серпні Угорщина отримає додатково лише 52 млн кубометрів газу газопроводом "Турецький потік".

Таким чином, під загрозою опинилася соціальна політика Орбана, яка багато в чому забезпечувала йому високу популярність у виборців в останні 10 років. У зв'язку з цим для Угорщини є дуже сумнівними переваги проросійської політики її уряду.

Крім того, крім регулярної критики з Брюсселя та Вашингтона щодо порушень принципів правової держави в Угорщині, яка вже давно стала проблемною нагодою в ЄС, своєю політикою щодо Росії Орбан розлютив свого найважливішого союзника — уряд Польщі під керівництвом націонал-консервативної партії "Закон і справедливість" (ЗіС).

За словами польського прем'єра Матеуша Моравецького, шляхи Польщі та Угорщини розійшлися. Два інших члени Вишеградської групи - Чехія та Словаччина - ще до війни значною мірою віддалилися від Угорщини. Проросійський курс Будапешта ще більше поглибив розбіжності.

Розлад у відносинах між правлячою в Угорщині партією "ФІДЕС — ("Угорський громадянський союз") та партією "Закон і справедливість" у Польщі нашкодив спробам Орбана створити в Євросоюзі новий союз вкрай правих партій за участю французького "Національного об'єднання" Марін Ле Пен та італійської "Ліги". Однак, ймовірно, він намагатиметься й надалі підтримувати відносини з усіма цими політичними силами, сподіваючись на їх прихід до влади в майбутньому.

Спроби Орбана поставити все на одну карту свідчать також про те, що він не має наміру покращувати відносини з нинішнім керівництвом США та більшістю європейських країн. Отже, не можна виключити подальше поглиблення конфлікту Будапешта із західними союзниками.

Тим не менш, час Угорщина не збирається виходити з ЄС і НАТО, оскільки це не в інтересах Орбана. Однак його стогнання з приводу заходу сонця західної цивілізації та його прихильні жести на адресу противників Заходу — Росії та Китаю — залишаться у зовнішньополітичному інструментарії Угорщини, і її західним партнерам нікуди від цього не подітися.

Цими діями Орбан намагається розширити для Угорщини простір для маневру, проте фактично досягає протилежного. Підірвавши позиції країни на Заході, яку тепер там вважають неблагонадійним партнером, Угорщина може перетворитися на іграшку для сил, які намагатимуться підірвати союзи, в яких вона бере участь.

Читайте також: Це означає топтати цінності ЄС: Урсула фон дер Ляєн засудила расистську заяву Віктора Орбана

Нагадаємо, прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан наприкінці липня цього року виступив із промовою у румунському курортному містечку Беїле-Тушнад із промовою, яка викликала обурення в Європі. У ній угорський прем'єр критикував змішання європейських та неєвропейських "рас", що, на його думку, веде до витіснення народів Західної Європи та утворення "змішаних" країн у пост-західному світі. Терміни, якими користувався Орбан, нагадали виступи нацистів, і це спровокувало різку реакцію міжнародної спільноти.