UA / RU
Підтримати ZN.ua

Проект бюджету США від Трампа не сподобається Східній Європі - Bloomberg

Україна може втратити частину допомоги від Держдепартаменту, однак отримати фінансування для програм Пентагону.

Дивна симпатія президента Дональда Трампа до 3 тривожить Східну Європу. Але країні в регіоні видихнули з полегшенням після того, як низка чиновників США найвищого рівня запевнили їх у непохитній підтримці.

Але тепер плани Вашингтона щодо витрат говорять про протилежне. Про це пише Bloomberg.

Попри те, що віце-президент Майк Пенс відвідав колишні комуністичні країни і запевнив їх у захисті проти російської агресії, Білий Дім пропонує скоротити витрати на підтримку східних союзників. Скорочення фінансування Держдепартаменту понизить забезпечення програм для Європи і Євразії на 336 мільйонів доларів, а також витрати на інші програми підтримки демократії і допомоги в розвитку.

Видання пише, що серед країн, яких це може стосуватися - Естонія, яка ділить кордон з колишнім радянським домінантом, Грузія, яка у 2008 році пережила війну з військами Путіна, а також Україна, де Росія анексувала Крим і розв'язала війну. Bloomberg зауважує, що запропоноване Трампом скорочення фінансування програм Держдепартаменту може не здобути схвалення в Конгресі. Ключові республіканці об'єдналися з демократами і виступають проти. Однак, бюджетні плани президента США посилають сильний сигнал про його пріоритети.

Білий дім зауважує, що попри скорочення витрат на Держдепартамент, збільшиться фінансування департаменту оборони і його програм у Східній Європі. Не відомо, яку допомогу може отримати кожна країна. Поки відомо, що на програму European Reassurance Initiative буде виділено 1,4 мільярди доларів. Однак, деталі по країнах поки лишаються не розкритими. Названо лише одну країну, яка може отримати підтримку - Україна. Американська допомога для неї від Держдепартаменту, згідно з пропозицією Трампа, сокротиться на третину. Однак, вона може отримати 150 мільйонів доларів на тренування і обладнання для захисту суверенітету і територіальної цілісності від Департаменту оборони США.

Науковий співробітник "Німецького фонду Маршалла" Джонатан Катц вважає, що зміни у витратах США пошлють сигнал про те, що Вашингтон більше не хоче розвивати демократію в Східній Європі.

"Попередня адміністрація балансувала оборону, дипломатію і розвиток. А те, що пропонує нинішня команда - точно не збалансоване", - сказав Катц.

Раніше лояльне до Республіканської партії видання Wall Street Journal писав, що Трамп може стати козирем України, якщо він наважиться передати їй оборонне озброєння. Видання зауважує, що у американського президента є шанс продемонструвати, що він не "ехо Барака Обами", який відмовив Україні в поставках летальної зброї. Трамп може привернути увагу Путіна, передавши допомогу Україні, яка показала, що готова боротися за свою незалежність.