UA / RU
Підтримати ZN.ua

Процес імпічменту проти Трампа розпочнуть цього тижня

Демократи сподіваються завершити всі процедури розслідування до Дня подяки - 26 листопада. Незважаючи на двотижневі канікули, законодавцям потрібно буде повернутися до початку розслідування справи імпічменту.

Демократи в Палаті представників вирішили почати перші слухання і дачі свідчень вже на цьому тижні, щоб не відкладати старт процедури імпічменту президента Дональда Трампа в довгий ящик. Демократи доручили комітетам діяти швидко і не втрачати хватку, після того, як стало відомо, що Трамп просив президента України Володимира Зеленського розслідувати діяльність його потенційного суперника на виборах 2020 року Джо Байдена і його сім'ї, повідомляє Associated Press.

Голова комітету Палати представників з розвідки, член палати представників Адам Шифф, сказав, що його команда буде "оперативно" проводити слухання і розсилати повістки. Комітет Шиффа і ще два комітети Палати представників – з міжнародних справ і нагляду та реформу – запланували отримання свідчень співробітників Держдепартаменту, пов'язаних з контактами Трампа з Україною, починаючи з цього тижня.

Незважаючи на те, що в п'ятницю законодавці роз'їхалися з Вашингтона на двотижневі канікули їм потрібно буде повернутися до початку розслідування справи проти Трампа. Представник Каліфорнії Джекі Шпейер сказала, що вона вже скасувала деякі зі своїх попередніх зобов'язань.

У свою чергу, спікер Палати представників Ненсі Пелосі заявила демократам, що в питанні про імпічмент "треба кувати залізо, поки гаряче", після чого комітети стали діяти в прискореному режимі.

Як передає видання, комітет Шиффа веде переговори, щоб допитати у інформатора, який повідомив генеральному інспектору розвід спільноти, що Трамп закликав провести розслідування за липневим телефонному дзвінку з Зеленським.

У своєму інтерв'ю в програмі This Week на телеканалі ABC Шифф сказав, що його колегія досягла угоди, щоб почути від інформатора його показання в найкоротші строки. Точна дата буде частково залежати від того, як швидко виконуючий обов'язки директора національної розвідки Джозеф Магуайер завершить перевірку для адвокатів інформатора.

Скарга заявника, чия особа не розкривається, була опублікована минулого тижня, після того як Магуайер кілька тижнів не передавав її в Конгрес. У документі говориться, що співробітники Білого дому вжили заходів, щоб "обмежити доступ" до деталей телефонної розмови Трампа і Зеленського, помістивши всі дані про нього в окрему комп'ютерну систему.

У п'ятницю, Генеральний інспектор, який розглядав цю скаргу, Майкл Аткінсон, повинен дати свідчення в Комітеті по розвідці в приватному порядку, за словами людини, знайомого з комітетом, з яким говорили на умовах анонімності для обговорення внутрішніх обговорень.

Законодавці у комітеті кажуть, що вони також хочуть поговорити з помічниками Білого дому, які були присутні на дзвінку, і з Руді Джуліані, особистим адвокатом президента, який закликав провести розслідування. У неділю Джуліані сказав ABC, що він "не буде співпрацювати" з Шиффом, але якщо Трамп скаже йому дати показання, то він піде на співпрацю зі слідством. Але член палати представників, поки не вирішив, чи потрібно допитувати Джуліані.

Демократи кажуть, що сподіваються завершити розслідування протягом декількох тижнів - можливо, навіть до Дня подяки.

Як повідомлялося, 26 вересня у США оприлюднили скаргу співробітника розвідки на дії Трампа під час розмови із Зеленським. Інформатор підозрює Трампа у використанні свого становища для втручання в президентські вибори 2020 року. У скарзі сказано, що президент США тиснув на президента України, наполягаючи на розслідуванні щодо Джо Байдена, ймовірного кандидата в президенти від Демократичної партії, і його сина Хантера. А оточення Трампа намагалося заблокувати публікацію розмови, помістивши її до сховища інформації про таємні операції розвідки.

Адвокат Трампа Рудольф Джуліані в приватному порядку контактував з керівником Офісу президента Андрієм Богданом і тодішнім в.о. голови СБУ Іваном Бакановим, а також літав до Мадриду для зустрічі з помічником Зеленського Андрієм Єрмаком.

25 вересня, в день зустрічі Володимира Зеленського з Дональдом Трампом у Нью-Йорку, Білий дім оприлюднив мемограму їхньої липневої телефонної розмови. Міністерство юстиції вивчило документ і не знайшло в словах Трампа ознак порушення федерального законодавства.

Однак це не переконало представників Демократичної партії в нижній палаті Конгресу в необхідності відмовитися від ідеї імпічменту. Про початок процедури спікерка Палати представників Ненсі Пелосі повідомила 24 вересня.

Докладніше про скандал, помилки Зеленського у спілкуванні з Трампом, їх наслідки для України читайте в матеріалі Юлії Мостової "Між двома стільцями" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".