UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Припиніть нас вбивати»: у Польщі жінки вийшли на протест проти заборони абортів

У травні від сепсису померла 30-річна жінка, якій не зробили аборт, попри медичні показання.

Прихильники прав на аборти пройшли маршем кількома містами Польщі в середу, пише Reuters. На протест люди вийшли після смерті вагітної жінки, родина якої вважає, що вона могла б вижити, якби їй запропонували перервати вагітність.

Дорогою до штаб-квартири міністерства охорони здоров'я у Варшаві протестувальники скандували «Припиніть нас вбивати», деякі несли плакати з написами «Ми хочемо лікарів, а не місіонерів» і «Пекло для жінок».

Закони Польщі про заборону абортів є одними з найсуворіших у Європі і останніми роками неодноразово спричиняли масові протести, а смерть 33-річної дівчини на ім’я Дорота в травні розпалила антиурядові настрої серед багатьох ліберальних поляків напередодні виборів, які мають відбутися восени.

Консервативна політика дедалі більше вкорінюється в одній із найпобожніших католицьких країн Європи, і у 2021 році націоналістичний уряд прем’єр-міністра Матеуша Моравецького ввів у дію рішення конституційного суду про заборону переривання вагітності за наявності вад у розвитку плода.

Активісти за права абортів заявили, що зафіксовано принаймні п’ять випадків смерті вагітних жінок, чиї сім’ї звернулися до ЗМІ, звинувачуючи в смерті близьких обмеження на аборти.

Минулого місяця Дорота померла від септичного шоку в лікарні після того, як у неї на 20-му тижні вагітності відійшли води.

У понеділок уповноважений з прав пацієнтів у Польщі Бартломей Хмєловець заявив, що лікарня Івана Павла ІІ повинна була сказати 33-річній Дороті, що її життя можна врятувати шляхом аборту. Лікарня порушила її права, приховавши інформацію, постановив омбудсмен.

«Нам ніхто не казав, що у нас практично немає шансів на здорову дитину... Весь час вони давали нам помилкову надію, що все буде добре... що у гіршому випадку дитина буде недоношеною. Ніхто не давав нам вибору чи шансу врятувати Дороту, тому що ніхто не казав нам, що її життя під загрозою», — розповів польським ЗМІ чоловік Дороті.

У 2021 році 30-річна жінка на ім’я Ізабела також померла на 22-му тижні вагітності від септичного шоку через те, що лікарі чекали, поки серце її ненародженої дитини перестане битися.

«З нас досить... ми протестували, коли дізналися про смерть Ізабели майже два роки тому, і тоді ми кричали: «Більше жодної смерті», — говорить Агнешка Чередерецька, засновниця руху «Жіночий страйк» у Варшаві. Вона додала, що протести пройшли приблизно у 80 містах.

Лідер правлячої партії «Право і справедливість» (PiS) Ярослав Качинський заявив, що за законом жінки можуть робити аборти, якщо є загроза їхньому життю чи здоров’ю.

«Такої проблеми немає. Це вигадки», — сказав він, відповідаючи на запитання журналістів у середу.

Качинський звинуватив критиків у «пропаганді» і створенні «уявної реальності».

Однак правозахисники стверджують, що після рішення Конституційного суду лікарі стали неохоче проводити переривання вагітності навіть у таких випадках, адже якщо лікарі зроблять аборт занадто рано, а потім прокурори вирішать, що небезпеки для матері не було, їм може загрожувати до трьох років в’язниці.

Проведене цього тижня опитування IBRiS для приватного Radio Zet показало, що понад 70% поляків вважають, що суворі правила абортів становлять потенційну загрозу життю та здоров’ю жінок.