Прогнози щодо ризику прямого військового конфлікту між США і Росією через Україну виявилися помилковими. Попри численні російські попередження та брязкання ядерною зброєю, Сполученим Штатам вдалося поставити Україні сучасні артилерійські системи, танки, винищувачі та ракети великої дальності без екзистенціального протистояння — або навіть значної відплати з боку Росії.
Для тих у Вашингтоні, хто виступає за непохитну допомогу Україні, вигоди від надання Києву дедалі більшої підтримки переважають небезпеку спровокувати прямий напад Росії на Захід. Вони наполягають на тому, що США не повинні дозволити страхам перед малоймовірним Армагеддоном заблокувати вкрай необхідну допомогу для оборони України, особливо зараз, коли динаміка бойових дій змістилася в бік Росії, повідомляє Time.
Звідси виникло нещодавнє рішення Білого дому дати зелене світло на використання Україною американської зброї для завдання ударів по міжнародно визнаній російській території, а також повідомлення про те, що Білий дім обговорює можливість розміщення американських військових підрядників в Україні.
У цих міркуваннях є кілька проблем. Перша полягає в тому, що в рамках дискусій "червоні лінії" Росії — кордони, перетин яких спровокує відповідні дії з боку США або НАТО, — розглядаються як фіксовані, а не рухомі. Насправді, де вони будуть проведені, залежить від однієї людини — Владіміра Путіна. Його судження про те, що Росія повинна терпіти, можуть змінюватися залежно від його уявлень про динаміку бойових дій, наміри Заходу, настроїв усередині Росії та ймовірної реакції решти світу.
Дійсно, Путін не наважився завдати прямого удару по Заходу у відповідь на його військову допомогу Україні. Але все ще може змінитися. Світ дізнається, де насправді проходять його "червоні лінії", тільки після того, як їх буде перетнуто, і США будуть змушені відповідати на російські заходи.
Друга проблема полягає в тому, що, зосереджуючись на тому, як Москва може відреагувати на кожну окрему частину американської допомоги Україні, такий підхід недооцінює сукупний вплив на Путіна і розрахунки Кремля. Російські експерти переконані, що США втратили страх перед ядерною війною — який, на їхню думку, був ключовим для стабільності протягом більшої частини холодної війни, коли він утримував обидві наддержави від дій, які могли б загрожувати основним інтересам одна одної.
"Ключове питання, яке зараз обговорюється в російській зовнішньополітичній еліті, — як відновити страх Америки перед ядерною ескалацією, уникнувши при цьому прямого військового зіткнення, яке може вийти з-під контролю", — пише Time.
Деякі московські прихильники жорсткої лінії виступають за використання тактичної ядерної зброї, щоб шокувати Захід і змусити його протверезіти. Більш помірковані експерти висувають ідею демонстраційного випробування ядерної бомби, сподіваючись, що це пробудять західну громадськість до усвідомлення небезпеки військової конфронтації.
"В основі цих внутрішньоросійських дискусій лежить широко поширена думка про те, що якщо Кремль найближчим часом не займе жорстку позицію, то США та їхні союзники по НАТО лише поповнять арсенал України потужнішою зброєю, що зрештою поставить під загрозу здатність Москви виявляти та реагувати на удари по її ядерних силах. Навіть просте сприйняття зростаючої участі Заходу в справах України може спровокувати небезпечну реакцію Росії", — повідомляє Time.
Ці побоювання, безсумнівно, зіграли свою роль у рішенні Путіна відвідати Північну Корею і відновити договір про взаємну оборону, що діяв з 1962 року до розпаду Радянського Союзу.
Раніше журнал The Economist повідомляв, що війна Путіна проти України є частиною його революції проти Заходу. Мета російського лідера — не просто зламати Україну і зупинити її прагнення до західних демократій, але й демонтувати систему безпеки на чолі з Америкою, що виникла після Другої світової війни.