Мешканець 3 Артем жонглює своїми паспортами. Молдовський паспорт синього кольору дозволяє йому їздити без віз в ЄС ось вже майже рік.
При цьому в нього є й "придністровський паспорт", щоб показати свій "патріотизм" в самопроголошеній республіці. Крім того, Артем росіянин і має ще й російські документи, щоб їздити на заробітки в Москву. І в такій ситуації майже всі мешканці сепаратистського регіону.
Про це йдеться в репортажі німецького видання Die Zeit. Журналісти пишуть, що їхній герой Артем при цьому лишається в Тирасполі і проводить екскурсії для іноземців. Він каже, що здебільшого на руїни СРСР їздять дивитися з Швеції, США і Німеччини.
"Артем заробляє на невизначеному статусі своєї країни, яка не хоче бути частиною Молдови, і, можливо, не Росії. Місцеві росіяни вже не дуже хочуть. 2006 року 97% місцевих мешканців проголосували на референдумі про приєднання до Росії. Але Москва їх постійно ігнорує", - йдеться в статті.
"Ми заздримо нашим колегам в Криму. Проблема в тому, що в нас немає спільного кордону з Росією", - сказав колишній придністровський політик Анатолій Дірум.
Німецьке видання пише, що в Тирасполі дороги виглядають краще, ніж в інших містах Молдови. Тут їх збудували на російські гроші. При цьому в Придністров'ї залишаються 1500 російських солдатів, яких у Москві називають "миротворцями".
Попри обіцянки вивести контингент з сепаратистського регіону, російські війська лишаються в Придністров'ї. Танки стоять на лінії розділу, а солдатів видно в містах. Хоча вулиці досить порожні, а в громадському транспорті завжди є вільні місця.
Велика кількість людей вже поїхали звідси на заробітки в Росію, Саудівську Аравію чи країни Євросоюзу. І це непокоїть місцевих політиків.
"Якщо ми забудемо прислів'я: "В гостях добре, а вдома краще", - то в нас тут будуть великі проблеми в майбутньому", - переконаний Дірум.
За його словами, у придністровців є "патріотичні цінності, які були важливі в часи СРСР". А відповідно до цих цінностей, є дещо важливіше ніж "матеріальні блага".
"Придністровці добре демонструють, що матеріальні блага для них "неважливі", коли гуляють в великих торгівельних центрах у Кишиневі. Наплив таких покупців демонструє, що вплив Володимира Путіна на Молдову зменшується", - йдеться в статті.
В цей же час, кореспонденти німецького видання нагадують, що Кремль тисне на країну за те, що вона підписала угоду про асоціацію з ЄС. Зокрема, місцевим виробникам заборонено продавати свою продукцію на російському ринку. В Кишиневі побоюються, що наступний крок на зустріч інтеграції з ЄС може вилитися у пряме вторгнення російських військ.
"Росії не доведеться влаштовувати вторгнення. Вона вже в Молдові", - сказав журналістам неназваний представник німецької неурядової організації, нагадуючи про російські війська в Придністров'ї.
"Молдова і без того розривається між Придністров'ям і Гагаузією, які прислухаються до Москви. Путіну треба лише дочекатися", - додав він.
Європейські дипломати у Молдові, з якими поспілкувалися журналісти, переконані, що російського вторгнення в країні не буде найближчим часом.
"Ми кажемо Кишиневу, щоб серйозніше працював над проблемою Придністров'я. Росія боїться, що люди втечуть з сепаратистської республіки, а вона втратить контроль", - сказав неназваний європейський дипломат, додавши, що справжній кошмар почнеться тоді, якщо Молдова зазнає остаточного економічного краху. Саме про це і мріє президент Володимир Путін. Таким чином він може показати молдованам, що співпраця з ЄС нічого хорошого їм не принесла.
Щоб цього не сталося, ЄС виділяє допомогу Кишиневу. А уряд Молдову переманює мешканців Придністров'я вищими зарплатами і кращими товарами, ніж в самопроголошеному регіоні. Раніше видання Wall Street Journal писало, що Росія навчаннями в Придністров'ї залякує Молдову. Путін намагається створити враження, що він готовий піти на радикальні кроки, щоб покарати Молдову за її бажання зблизитися з Заходом.
Нещодавно Молдова не пустила російських пропагандистів в Придністров'я. Журналістів телеканалу Збройних сил Росії "Звезда" затримали в аеропорту Кишинева. Раніше молдовська сторона не впустила в країну Дмитра Кисельова і головному редактору редакції новин телеканалу "Россия 1". Їм заборонили в'їзд на 5 років. У відповідь МЗС Росії нагадав Молдові про Україну через видворення пропагандистів.