Угода між Туреччиною і Росією щодо придбання російських зенітно-ракетних систем протиповітряної оборони С-400 "Тріумф" у підсумку працює на посилення НАТО, членом якого є Туреччина, в ефірі турецького телеканалу Haberturk заявив президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган.
На його думку, НАТО "повинно бути щасливим" від посилення Туреччини.
"Якщо НАТО має 3-5 найсильніших країн-членів, то одна з них – Туреччина. А у нашому регіоні Туреччина і зовсім найпотужніша опора НАТО", – заявив президент.
Не втримався Ердоган і від своєрідної "шпильки" на адресу НАТО і США, нагадавши, що Туреччина – "одна з двох, або трьох країн", які своєчасно і в повному обсязі вносять відповідні внески до бюджету Північноатлантичного Альянсу.
Нагадаємо, 29 грудня 2017 року Туреччина і РФ підписали кредитну угоду про постачання зенітно-ракетних комплексів С-400. Туреччина стала першою країною НАТО, яка придбала російську систему ППО. Сам контракт на постачання комплексів було укладено у вересні.
22 травня американський телеканал CNBC із посиланням на власні джерела повідомив, що США дали Туреччині два тижні на відмову від придбання ЗРК С-400 у Росії, пригрозивши виключити Анкару з програми F-35. 29 травня стало Державний департамент США підтвердив цю інформацію.
7 червня США прийняли рішення не приймати пілотів ВПС Туреччини на програму навчання пілотуванню винищувачів п'ятого покоління F-35. Згодом було зупинено навчання і тих турецьких пілотів і спеціалістів, які вже проходили його на авіабазі Люк ВПС США.
29 червня 2019 року президент Турції Реджеп Тайїп Ердоган за підсумками бесіди з Трампом на саміті "двадцятки" в Осаці заявив, що домігся від американського президента обіцянки незастосування до Анкари санкцій США за придбання у Росії С-400.
12 липня військово-транспортні літаки ВПС РФ Ан-124 "Руслан" почали доправляти до Туреччини комплекси С-400. А вже 14 липня стало відомо про підготовку США санкцій проти Туреччини – попри усі запевнення Ердогана та начебто дану Трампом обіцянку.
Докладніше читайте у матеріалі Сергія Корсунського "Над Анкарою просили не літати" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".