UA / RU
Підтримати ZN.ua

Президентство Байдена не гарантує швидкого покращення відносин між Європою та США — FT

ЄС повинен готуватися до бою, незважаючи на нові обличчя в Білому домі.

Європейські лідери вітають нову політичну команду переможця виборів президента США 2020 року Джо Байдена. Однак, навіть попри надію на полегшення ситуації у відносинах між ЄС та Сполученими Штатами у зв'язку з наближенням «від'їзду» американського президента Дональда Трампа з Білого дому, Європа вже повинна готуватися до подальших «трансатлантичних битв», пише Financial Times.

Попри те, що європейські чиновники сподіваються на покращення відносин з Америкою щодо таких питань, як охорона здоров'я та глобальне потепління, вони готуються до жорстких переговорів із суперечливих питань, включаючи захист персональних даних, вплив технологічних компаній та торговельну політику.

Європа сподівається на менш жорстку риторику та більшу схильність до співпраці з боку Вашингтона, але багато аналітиків вказують на структурну напруженість в альянсі, яка, на їх думку, не зміниться, навіть попри «від’їзд» Трампа.

"Буде кілька легких перемог і посилене співробітництво в питаннях зміни клімату, пандемії та виправлення деяких дипломатичних помилок, які були допущені за останні чотири роки. Але існує реальна загроза, що розбіжності в таких питаннях, як конфіденційність даних та цифрова політика, будуть ускладнювати домовленості щодо інших проблем, які є ключовими як для США, так і для Європи, зокрема, це стосується зростання впливу Китаю", - сказала старший науковий співробітник Німецького фонду Маршалла США Крістін Берзіна.

На цьому тижні Байден оголосив про свої політичні призначення, включаючи колишнього заступника радника з питань національної безпеки Ентоні Блінкена на посаду державного секретаря, який чудово володіє французькою мовою. А Джон Керрі, який мав тісні стосунки з європейцями на посаді державного секретаря президента Барака Обами і теж добре розмовляє французькою мовою, призначений відповідальним з питань зміни клімату.

Колишній посол Парижа у Вашингтоні Жерар Аро сказав, що нова адміністрація Байдена буде "найбільш франкомовною адміністрацією в історії США".

Джанет Йеллен, кандидатура Байдена на посаду міністра фінансів, також має глибокий досвід роботи з міжнародними організаціями.

Але навіть попри перспективу збільшення багатосторонності та покращення загальної ситуації у відносинах між Європою та Америкою, ЄС також розуміє, що існує багато фундаментальних розбіжностей. Навряд чи довгостроковий тиск з боку США на ЄС, щоб Європа взяла на себе більшу відповідальність за власну безпеку та кризи в сусідніх регіонах, кудись зникне.

Міністри закордонних справ ЄС мають обговорити трансатлантичні відносини на засіданні 7 грудня, і це також може потрапити до порядку денного європейських лідерів на їх регулярному саміті, запланованому на кінець цього тижня.

"Добре, що у нас буде більш поміркований президент і професійна команда навколо нього. Але ми не повинні мати ілюзій, що все буде легко", - сказав один дипломат ЄС.

Найвищі чиновники ЄС публічно назвали потенційні «точки тиску» на Європу з боку нової адміністрації США.

У своєму виступі цього місяця президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляйєн попередила, що "деякі зміни в пріоритетах та уявленнях набагато глибші, ніж один політик чи адміністрація" і ці розбіжності не "зникнуть після одних виборів".

Вона закликала ЄС "проявити ініціативу" та співпрацювати з США та іншими країнами, щоб скласти "збірник правил регулювання цифрової політики та інших сфер, які охоплюють життя суспільства".

Урсула фон дер Ляйєн також закликала "глобальних партнерів" "підвищити свої стандарти", щоб отримати можливість конкурувати з економічною потужністю технологічних компаній.

Брюссель хоче зменшити торговельну напруженість, яка за часів епохи Трампа призвела до того, що імпорт європейської сталі розглядався як загроза національній безпеці США.

Але ЄС ще не знайшов спільної мови з Вашингтоном щодо того, як правильно реформувати систему врегулювання суперечок Світової організації торгівлі.

Китай також буде потенційним суперечливим питанням, оскільки ЄС намагається узгодити більш жорсткий підхід до відносин з Китаєм та стратегію співпраці.

Керівник зовнішньополітичного відомства ЄС Жозеп Боррелл, вказав на новий діалог між США та ЄС щодо Китаю, розпочатий минулого місяця, спрямований на обговорення таких питань, як "несправедлива торговельна практика та загроза безпеці".

Глибокі розбіжності з адміністрацією Трампа неминуче призвели до конфронтації. Глибокі розбіжності з адміністрацією Байдена також створюватимуть напругу, але обидві сторони завжди будуть усвідомлювати більший контекст: вони мають багато спільного між собою, резюмує видання.