Відносно молодий президент, який буде введений на посаду після четвертого терміну Володимира Путіна, може претендувати на роль довготривалого наступника і реального майбутнього керівника Росії. Про це у своїй статті для DT.UA пише викладач кафедри політології Національного університету "Києво-Могилянська академія" Андреас Умланд.
Як зазначає політолог, рішучий, харизматичний і підтримуваний масами правитель зможе протягом певного періоду компенсувати різні загрози стабільності нинішньому російському режиму. Тим не менш, через біологічні, конституційні та політичні причини вже тепер ясно, що довго забезпечувати таке лідерство Путін не зможе.
Кланова "путінська система" побудована на високому авторитеті і балансуючій ролі свого керівника. Швидше за все, специфічний харизматично-патроналістський режим не зможе організувати упорядковану передачу влади відповідному наступнику, як це відбувалося в останні десятиліття в Китаї або Північній Кореї, підкреслює Умланд.
На його думку, до 2024 року, тобто до кінця четвертого терміну Путіна на посаді президента, проблема керівництва може ще не стати актуальною. Але, напевно, вже сьогодні у клієнтолистському держапараті Росії багато хто задають собі питання: а що буде потім?
Автор статті зазначає, що в 2024 році Путін може знову найняти собі ручного регента на посаді президента, як це було у випадку з Дмитром Медведєвим і його паліативним президентством у 2008-2012 роках. Тим не менш, питання в тому, чи зможе Путін у 2030 році ще раз повернутися до влади в якості повноцінного національного лідера у віці 77 років і як довго він зможе виконувати роль головного патрона на вершині російської неопатримоніальної піраміди, відкриті.
Умланд пише, що ймовірна зміна на президентській посаді в 2024 році вже розглядатиметься багатьма в російській еліті, як більш значущий перехід, ніж призначення Медведєва в 2008 році.
За його словами, відносно молодий президент, введений на посаду після четвертого терміну Путіна, може претендувати на роль довготривалого наступника і реального майбутнього керівника Росії. Оскільки Путін таким чином, ймовірно, почне свій поступовий відхід від політики в 2024 році, якщо не раніше, ставки цієї глибинної зміни структури влади будуть вище, ніж формальна передача посади президента Медведєву в 2008 році. Принаймні, підкреслює політолог, такого роду розрахунки і спекуляції, ймовірно, вже сьогодні робляться серед нинішніх керівників "вертикалі влади" в Москві.
Детальніше про новий шанс на російську демократизацію читайте у статті Андреаса Умланда "Як зробити Росію постімперською?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".