UA / RU
Підтримати ZN.ua

Президентка Тайваню попереджає про "катастрофічні наслідки", якщо Китай захопить острів

Пекін розглядає Тайвань як свою провінцію та обіцяє захопити острів силою в разі потреби. Влада Тайваню каже, що острів є суверенною державою, якій не потрібно проголошувати незалежність.

Тайвань має намір захищати свою демократію від все агресивнішого Китаю, заявила президентка острова Цай Інвень. Вона попередила про "катастрофічні наслідки" для регіону в разі падіння Тайваню.

Коментарі Цай прозвучали на тлі рекордних порушень зони протиповітряної оборони Тайваню китайськими військовими літаками. У вівторок прем'єр-міністр Тайваню Су Ценг-Чанг заявив, що "надмірна" активність порушує мир в регіоні, і що Тайвань повинен бути напоготові.

Народно-визвольна армія Китаю (НВАК) за перші чотири дні жовтня направила близько 150 літаків в зону ідентифікації протиповітряної оборони Тайваню (ADIZ), що в ЗМІ вже назвали демонстрацією сили. Світові уряди назвали це актом залякування та агресії, і засудили дії НВАК.

У статті для журналу Foreign Affairs Цай підкреслила прагнення Тайваню до миру, але заявила, що "якщо його демократія і спосіб життя опиняться під загрозою, Тайвань зробить все необхідне для самозахисту".

Однак вона також закликала інші країни "зрозуміти цінність співпраці з Тайванем" на тлі ширшої загрози, яка походить від Китаю.

"І вони повинні пам'ятати, що якщо Тайвань паде, наслідки будуть катастрофічними для регіонального миру і системи демократичних союзів", - написала вона.

Пекін претендує на Тайвань як на провінцію Китаю і пообіцяв захопити його силою, якщо буде потрібно. Пекін вважає уряд Цай сепаратистами, але вона заявила, що Тайвань уже є суверенною державою, якому не потрібно проголошувати незалежність, і не бажає конфлікту.

"На тлі майже щоденних вторгнень НВАК наша позиція щодо міжпросторових відносин залишається незмінною: Тайвань не піддасться тиску", - сказала вона.

Небагато країн офіційно визнають Тайвань, і ця ситуація, за словами Цай, змушує Тайвань мислити асиметрично, формуючи неофіційні партнерства та угоди. За словами Цай, зі зростаючими зв'язками по всьому світу Тайвань стає все більш важливою демократією, торговим партнером і глобальним постачальником, а також найважливішим сегментом острівного ланцюга від північної Японії до третього за величиною острова у світі - Калімантан (Борнео), який належить Індонезії, Малайзії та Брунею.

"Якщо ця лінія буде порушена силою, наслідки порушать міжнародну торгівлю і дестабілізують всю західну частину Тихого океану", - сказала вона. "Іншими словами, нездатність захистити Тайвань буде катастрофою не тільки для тайванців; вона перекине архітектуру безпеки, яка забезпечувала мир і надзвичайне економічний розвиток в регіоні протягом семи десятиліть".

Аналітики сперечаються про те, наскільки безпосередній є загроза, але ескалація на цьому тижні стривожила спостерігачів і викликала закиди з боку різних країн, передає The Guardian.

Тайвань сподівається забезпечити стримування Китаю коштом міцних міжнародних зв'язків та інвестицій у свою обороноздатність, включаючи закупівлі зброї через США.

"Такі ініціативи покликані максимально підвищити самодостатність та готовність Тайваню, а також показати, що ми готові нести свою частку тягаря і не сприймаємо підтримку наших партнерів з безпеки як належне", - сказала Цай.

Тайвань "повністю прихильний співпраці з нашими сусідами для запобігання збройних конфліктів в Східнокитайському і Південнокитайському морях, а також у Тайванській протоці", додала вона.

Читайте також: Ризик війни США та Китаю за Тайвань зростає — The Washington Post

Детальніше про ситуацію навколо острова читайте в статті Наталії Бутирської "Пекін лякає Тайвань завоюванням".