У суботу президент Сирії Башар Асад був приведений до присяги на четвертий семирічний термін після перемоги на виборах в травні, пообіцявши подолати вплив західних економічних санкцій і повернути територію, все ще не контрольовану ним після 10 років бойових дій.
Незважаючи на те, що церемонія приведення до присяги проводилася в президентському палаці, на ній були присутні священнослужителі, законодавці, політичні діячі, армійські офіцери та інші прихильники, повідомляє AP.
Башар Асад знаходиться при владі з 2000 року, його новий термін починається в країні, яка все ще розорена війною і все глибше занурюється в економічну кризу. Обвинувачений урядами Європи і США в більшості злочинів війни, Асад зіткнувся з посиленням санкцій які також націлені на його найближчих помічників і державні установи.
Асад сказав у своїй інавгураційній промові, що всі його турботи стосуються «звільнення землі і протидії економічним і соціальним розгалуженням війни».
«Поліпшити можна, звичайно, можливо», - сказав він, виступаючи більше години. «Війна і облога не закривали повністю двері... ми можемо пройти через них. Нам просто потрібно знати, як це зробити».
За оцінками ООН, понад 80 відсотків сирійців живуть за межею бідності. Сирійська валюта знецінюється, а основні послуги і ресурси обмежені або пропонуються за непомірними цінами на паралельному ринку. Бойові дії в значній мірі вщухли, але деякі частини Сирії залишаються поза контролем уряду, а іноземні війська і ополчення дислокуються в різних частинах країни.
Асад стверджував, що сирійські гроші, що застрягли в ліванських банках, які, за його оцінкою, становлять від 40 до 60 мільярдів доларів, були більш серйозною проблемою, ніж санкції. Ліван переживає власну економічну кризу. За його словами, це позбавляє Сирію засобів і чинить тиск на сирійський фунт, який зараз торгується на рівні близько 3000 за долар у порівнянні з 47 фунтами за долар на початку війни.
Асада підтримують Іран і Росія, які направили війська і допомогу. Переговори під егідою ООН з припинення конфлікту не принесли ніякого прогресу.
Натхнений військовими перемогами, Асад закликав сирійців у вигнанні повернутися додому, заявивши, що вони «введені в оману ілюзією» повстання проти його правління.
Після приведення до присяги Асад зустрівся з міністром закордонних справ Китаю Ван І, який прибув в Дамаск раніше в суботу, ставши найбільш високопоставленим китайським чиновником, який відвідав Дамаск за багато років. Асад подякував Китаю за підтримку.
Майже половина довоєнного населення Сирії або переміщена, або живе в сусідніх країнах або Європі в якості біженців. Війна забрала життя майже півмільйона людей, десятки тисяч вважаються зниклими без вісті.
Конфлікт почався в 2011 році після того, як уряд придушив мирні протести, перетворивши опозицію проти багаторічного правління сім'ї Асада в збройне повстання. Асад прийшов до влади в 2000 році після смерті свого батька Хафеза, який захопив владу в 1970 році в результаті безкровного військового перевороту.
Травневі вибори - другі за 10-річну громадянську війну - не пройшли без незалежних спостерігачів. Асад набрав 95,1 відсотка голосів при символічному змаганні двох кандидатів.
Офіційні особи США і Європи заявили, що голосування порушило прийняті ООН резолюції щодо врегулювання конфлікту і не було репрезентативним для всіх сирійців.
Незважаючи на угоду про припинення вогню, укладену з березня 2020 року, урядові снаряди в суботу обстріляли північно-західне село Серж в провінції Ідліб. Серед шести убитих був також доброволець з «Білих касок», цивільної оборони в опозиційних районах.
В останні тижні в анклаві посилюється насильство, оскільки урядові війська прагнуть відновити контроль над територією, де проживає майже 4 мільйони осіб.
Перемир'я було укладено між Туреччиною, яка підтримує опозицію Сирії і має війська, розміщені в цьому районі, і Росією, основним прихильником сирійського уряду. У той час він зупинив нищівну підтримувану Росією урядову повітряну і наземну кампанію, спрямовану на повернення цього регіону.
За даними ЮНІСЕФ, в минулому році в ході бойових дій в Сирії було підтверджено, що 512 дітей були вбиті, більшість з них - на північному заході, де проживає 1,7 мільйона вразливих дітей, багато з яких кілька разів рятувалися від насильства.
Детальніше про війну в Сирії читайте в статті Миколи Замікули "Сирійський клубок".