UA / RU
Підтримати ZN.ua

Президент Шрі-Ланки йде з посади

Президент погодився на мирну передачу влади.

Президент Шрі-Ланки Готабая Раджапакса планує залишити посаду президента 13 липня, заявив у суботу спікер парламенту країни, лише за кілька годин після того, як протестувальники увірвалися до президентського будинку на знак протесту проти фінансової кризи.

Спікер Махінда Япа Абейвардена у відеозверненні сказав, що Раджапакса повідомив йому, що він піде зі своєї посади у середу.

"Рішення піти у відставку 13 липня було прийняте для забезпечення мирної передачі влади", - сказав Абейвардена. «Тому я прошу громадськість поважати закон та зберігати мир.

Раніше про готовність піти у відставку заявив прем'єр-міністр Шрі-Ланки Раніл Вікремесінгхе. «Вікремесінгхе повідомив партійним лідерам, що готовий піти у відставку з посади прем'єр-міністра і поступитися місцем всепартійному уряду», — йдеться у заяві його офісу.

Раджапакса залишив офіційну резиденцію в п'ятницю як запобіжний засіб перед запланованою на вихідні демонстрацією, повідомили два джерела в міністерстві оборони, передає Reuters.

Лідери кількох опозиційних партій також закликали Раджапакса піти у відставку.

Читайте також: Шрі-Ланка - банкрут, заявив її прем’єр-міністр. А президент попросив допомоги у Росії

Щонайменше 39 людей, у тому числі двоє поліцейських, були поранені та госпіталізовані під час протестів, повідомили джерела у лікарнях.

Острів з населенням 22 мільйона людей в Індійському океані бореться з гострою нестачею іноземної валюти, яка обмежила імпорт основних видів палива, продуктів харчування та ліків, зануривши його у найважчу економічну кризу з моменту здобуття незалежності у 1948 році.

Стрімке зростання інфляції, що досягло рекордних 54,6 відсотка в червні, яке, як очікується, досягне 70 відсотків у найближчі місяці, створило труднощі для населення.

Політична нестабільність може підірвати переговори Шрі-Ланки з Міжнародним валютним фондом, оскільки він шукає допомогу у розмірі 3 мільярдів доларів, реструктуризацію частини зовнішнього боргу та збирання коштів із багатосторонніх та двосторонніх джерел, щоб полегшити доларову посуху.

«Це ризикована ситуація. Якщо чіткого переходу не буде здійснено, відставка президента і прем'єр-міністра створить вакуум влади, який може бути небезпечним. Спікер може призначити новий багатопартійний уряд, але ще невідомо, чи ухвалять його протестувальники», - сказав політолог Кусал Перера.