Президент Мексики Мануель Лопес Обрадор направив королю Іспанії Філіпу VI листа з вимогою принести публічні вибачення за жорстоке завоювання території нинішньої Мексики іспанськими конкістадорами 500 років тому. Аналогічний лист він направив папі римському Франциску.
На його думку, вибачення потрібні для того, щоб країни досягли повного примирення. Вибачення президент Мексики хотів би отримати до настання актів поминання в пам'ять 500-ї річниці падіння Теночтітлана - столиці імперії ацтеків і 200-річчя незалежності Мексики, які відбудуться в 2021 році.
Свою думку глава держави виклав на відео Twitter.
Estamos en Comalcalco, vamos a Centla a conmemorar 500 años de la batalla de los espanoles contra la resistencia de los mayas-chontales. pic.twitter.com/glYO0eAMtX
- Andrés Manuel (@lopezobrador_) 25 марта 2019 г.
Вибачень Мексика хоче за злочини проти корінного населення, вчинені в ті часи. За словами Обрадора, зараз вони відомі як порушення прав людини, в тому числі вбивства і підпорядкування народів. "Це було вторгнення, було скоєно безліч кривд", - зазначив він.
Крім того, Лопес Обрадор заявив, що не буде присутнім на заходах, присвячених 500-річчю заснування міста Веракрус, які відбудуться 22 квітня, поки немає угоди про примирення з Іспанією. "Я не можу брати участь у святкуванні як глава мексиканської держави, поки ми не вирішимо це питання", - сказав він.
Видання El Pais повідомляє про реакцію Іспанії на цю пропозицію.
"Іспанія не збирається вибачатися за давні події, оскільки здається трохи дивним, що в теперішній час виникають питання вибачення за події, які сталися 500 років тому", - сказав міністр закордонних справ Жозеп Боррелл під час візиту до Аргентини. - "Точно так само, як ми не збираємося просити Французьку Республіку принести вибачення за те, що зробили солдати Наполеона, коли вони вторглися в Іспанію, французи не будуть шукати вибачення у італійців за завоювання галлів Юлієм Цезарем", - додав глава МЗС Іспанії. Однак він вважає, що потрібно підтримувати кращі відносини між іспанським народом і мексиканським народом, їх так багато і вони настільки глибокі, що поєднують обидві країни.
Раніше дослідники встановили, що ацтеки з'їдали іспанців-завойовників. Історики проводили розкопки поселення ацтеків і дружніх їм племен, що знаходиться на схід від Мехіко. У ньому вчені виявили останки 15 іспанців, а також їхніх союзників - 45 кубинців африканського й індійського походження, жінок, дітей і 350 інших осіб, включаючи майя, що погодилися на співпрацю з конкістадорами. Усього вчені нарахували близько 550 осіб.