Президент Македонії Жорж Іванов відмовився підписати угоду про зміну назви країни для вирішення суперечки з Грецією, яку схвалив парламент країни, назвавши її "злочинним діянням", що порушує Конституцію.
В офіційній заяві у вівторок Іванов заявив, що у нього "немає мандата на підписання угоди", яка "порушила конституцію Македонії і зробила Македонію залежною від третьої сторони, тобто Греції", пише Reuters.
"Реалізація цієї угоди буде мати юридичні наслідки, і тому являє собою злочинний акт", - сказав Іванов.
Відмова президента підписати документ навряд чи буде блокувати угоду про по собі: парламент, як очікується, скасує своє вето з простою більшістю голосів у другому голосуванні. Але слова Іванова можуть сигналізувати про труднощі для уряду, який раніше пообіцяв вносити зміни в конституцію.
Зазначимо, що парламент Македонії ратифікував угоду минулого тижня. Відповідно до угоди країна має змінити назву на "Республіку Північна Македонія".
Нагадаємо, 17 червня міністри закордонних справ Греції і Македонії Нікос Кодзіас і Нікола Димитров, а також спецпредставник ООН Метью Німіц підписали угоду про перейменування Македонії на Республіку Північна Македонія.
Суперечка про назву Македонії тривала понад 25 років. Греція вимагала змінити назву сусідньої країни, щоб уникнути плутанини з однойменним грецьким регіоном. Скоп'є також застерігали від територіальних претензій на всю історичну Македонію. Через суперечку Афіни блокували вступ Македонії до Євросоюзу і НАТО.
Більше про питання перейменування Македонії читайте в матеріалі Костянтина Федоренка "Північна Македонія: (не) втратити історичний шанс" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".