UA / RU
Підтримати ZN.ua

Президент Латвії назвав дві причини для створення спеціального трибуналу щодо агресії РФ проти України

За його словами, з юридичної точки зору спецтрибунал створити можливо.

Президент Латвії Егілс Левітс пояснив, чому необхідне створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України. За його словами, це не дозволить відступити від уже побудованих стандартів міжнародного права. Про це він розповів на дискусійній програмі проекту UKRAINE IS YOU, представленого під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі.

«Звичайно, міжнародне право, воно не є досконалим. Як правило, юристи працюють у сфері національного законодавства. Національне законодавство повинне бути інструментом, який допомагає робити кращим міжнародне законодавство. Тобто, якщо якась прогалина в судочинстві, законодавстві, її треба заповнювати. В міжнародному праві ми досягнули досить багато в ХХ столітті. Зараз ми повернулися від права на війну до ситуації, де війна заборонена. Це базується на принципі заборони будь-якої війни, яка прописана у Статуті ООН від 1945 року», - зазначив Левітс.

Також він нагадав про Нюрнберзький трибунал, який мав великий вплив не міжнародне право.

«Це стандарт міжнародного права. Ми не повинні йти на поступки стосовно його значення і впливу, тому що зараз відбувається цей злочин агресії, нападу з метою ліквідувати іншу суверенну державу», - пояснив політик.

Левітс наголосив, що важливо створити спеціальний трибунал.

«Для цього є дві причини. Перша — не дозволити відступити від тих стандартів міжнародного права, які ми вже побудували. Тому що, якщо ми приймемо таку поведінку однієї з держав, це означає, що заборона війни, як принцип, буде скасована. І по-друге, ми повинні досягнути справедливості саме для України», - заявив він.

«Ви скажете, чому необхідно створювати спеціальний трибунал. Тому що Міжнародний кримінальний суд не має юрисдикції конкретно в українському випадку. Росія не є членом Міжнародного кримінального суду. На практиці просто неможливо, що Міжнародний кримінальний суд розглядатиме сам злочин агресії. Міжнародний кримінальний суд зараз вже розглядає воєнні злочини, які вчинили росіяни в Україні, але не цей основоположний злочин агресії», - пояснив Левітс.

На його думку, Росія не буде співпрацювати зі спецтрибуналом.

«Але тут є такі основні причини, щоб була справедлива процедура, яка б відповідала всім принципам верховенства права, в кінці якої буде рішення суду, де буде дана оцінка подіям в Україні. Мені здається, що це дуже важливо для дотримання стандарту верховенства права, попри те, що Росія, звичайно, не буде частиною цих домовленостей», - додав президент Латвії.

За його словами, для міжнародного права достатньо мати такий «більш-менш визнаний міжнародний трибунал, де будуть справедливі процедури провадження, де будуть дотримані стандарти».

«Незалежно від того, скільки на це піде часу. Мені здається, що з юридичної точки зору можливо його (спецтрибунал – ред.) створити. Є можливість створення такого спеціального трибуналу. Але не дуже швидко це відбудеться, оскільки треба відпрацювати всі деталі війни і російської агресії, для того, щоб всі ці речі стали прозорими. І саме рішення дозволить міжнародному праву не відступити від цього основоположного стандарту і посилити міжнародне право в цьому аспекті», - заявив Левітс.

Читайте також: Зеленський: після Давосу буде створено міжнародний трибунал для Росії

В Україні вже зареєстровано понад 100 тисяч кримінальних проваджень щодо злочинів, вчинених російськими агресорами. І за кожним із цих епізодів стоїть людська трагедія. Завдання нашої країни — покарати максимальну кількість воєнних злочинців. Про те, які механізми правосуддя може залучити Україна, читайте в статті ексзаступника генерального прокурора України Гюндуза Мамедова «Чи наблизить 2023 рік покарання російських воєнних злочинців?».