UA / RU
Підтримати ZN.ua

Президент Косова пішов у відставку після звинувачень у масових вбивствах

Спікерка парламенту виконуватиме обов'язки президента поки не буде обраний новий лідер

Президент Косова Хашим Тачі подав у відставку, оголосивши, що спеціальний суд в Гаазі пред'являє йому обвинувачення у військових злочинах.

BBC нагадує, що в червні спеціальний прокурор представив звинувачення, що стосуються війни 1998-99 років за незалежність Косово проти Сербії.

Тачі заперечує будь-які правопорушення. Його рішення про відставку прийнято через кілька годин після того, як ветеран косовської політики Якуп Краснічі був заарештований і доставлений до Гааги.

Краснічі, 69-річний колишній речник Визвольної армії Косово (ОАК), який також є колишнім президентом Косова, був затриманий в ході рейду поліцією ЄС. Йому пред'явлені звинувачення у військових злочинах і злочинах проти людяності.

У чому їх звинувачують?

Палата косовських фахівців (КСК) в Гаазі розслідує звинувачення в тому, що колишні керівники ОАК зробили військові злочини та злочини проти людяності в кінці 1990-х років. Звинувачення, висунуті проти Тачі спеціальним прокурором в Гаазі, були передані судді на початку цього року напередодні можливого обвинувального висновку.

Прокурор звинуватив лідера Косова в тому, що він "несе кримінальну відповідальність за майже 100 вбивств, тортур".

Тачі заявив, що йде зі своєї посади, щоб не постати перед судом під час перебування на посаді президента. Він заявив, що його відставка "захистить цілісність держави", і закликав людей зберігати спокій.

Тачі перебуває при владі в Косово з моменту закінчення війни за незалежність, яка забрала понад 10 тисяч життів і закінчилася лише після повітряної кампанії НАТО.

Незалежність Косова була визнана США і 109 іншими країнами, але не Сербією і її союзниками - Росією і Китаєм. Ці країни також відмовилися прийняти Косово в ООН. Дипломатичний конфлікт між Сербією і Косово є одним з найбільш небезпечних в Європі. Україна також не визнає незалежність Косова, проте недавно визнала її паспорта.

Етнічна албанська більшість Косова вважає героями ОАК, яка повстала проти Белграда, коли Косово було краєм Сербії.

Примирення між албанцями, більшість з яких підтримує незалежність, і сербською меншістю залишається важкодосяжним.

Спікерка парламенту Вьоса Османі виконуватиме обов'язки президента до тих пір, поки не буде обраний новий лідер.