UA / RU
Підтримати ZN.ua

Президент Киргизстану домігся розширення повноважень за допомогою референдуму

Більшість громадян проігнорували конституційний референдум.

У Киргизстані в неділю, 11 квітня, відбувся ініціований президентом конституційний референдум. У Центральній виборчій комісії повідомили, що більшість учасників голосування підтримали розширення повноважень глави держави і перехід від парламентської до президентської республіки.

Більшість громадян Киргизстану проігнорували голосування: на дільниці прийшло трохи більше третини з 3,5 млн зареєстрованих виборців, явка склала 36%. Згідно із законодавством цієї країни референдум вважається таким, що відбувся, при явці 30%, і віце-прем'єр Улукбек Кармишаков уже зробив відповідну заяву.

Після опрацювання 95% протоколів, що надходять до ЦВК з урн із автоматичним зчитуванням, затвердження нової редакції Конституції підтримали 79,24% тих, хто проголосував, або понад 1 млн осіб. 13,66%, або 181 тисяча громадян, висловилися проти зміни Основного Закону, передає «Інтерфакс-Україна».

У ЦВК пообіцяли оголосити офіційні результати голосування в найближчі 10-15 днів.

Одночасному з референдумом у Киргизстані проходили місцеві вибори: депутатів місцевих рад обирали в 28 містах і 420 сільських округах.

Читайте також: Парламентські вибори в Киргизстані відкладені до червня 2021 року

Ініціатором зміни Конституції виступив президент Киргизстану Садиров Жапаров, який 10 січня виграв дострокові вибори. Того ж дня проводився референдум щодо вибору форми правління, 80% виборців підтримали президентську республіку.

Розробкою нової редакції Конституції займався спеціально створений орган. Опозиція заявляла, що до нього увійшли лише прибычники президента, передає Deutsche Welle.

Зміна Конституції фактично закріплює перехід від парламентської до президентської республіки. Кількість депутатів парламенту скорочується, а вищим дорадчим і координаційним органом стає Курултай. Рішення про скликання Курултаю ухвалює президент. Поправки продовжують термін повноважень президента і суттєво їх розширюють.

У проекті нового Основного Закону не згадується принцип верховенства права, закріплений у Конституції 1993 року. У той же час, в преамбулі йдеться про орієнтацію на традиції і досвід пращурів, а також про загальнолюдські моральні цінності.

Опозиційні ЗМІ називають проект Конституції «ханституцією» і звинувачують Жапарова у спробі узурпації влади.

У Киргизстані вже в 10-й раз вносять правки в Конституції на референдумі. У 2010 році громадяни підтримали перехід до парламентської республіки.