3 постала перед вирішальним моментом політичної кризи, оскільки президент Каталонії збирається оголосити свій план виходу регіону зі складу королівства.
Два джерела, поінформовані про ситуацію, повідомили Financial Times, що каталонський лідер Карлес Пучдемонт збирається все ж проголосити сьогодні незалежність, однак його заява буде дещо м'якшою. Вона не буде означати негайний вихід зі складу Іспанії, а також міститиме заклики до Мадриду і міжнародної спільноти про початок переговорів.
Втім, не відомо, чи пом'якшення заяви Пучдемонта змусить Мадрид утриматися від різкої реакції. Іспанський уряд попередив, що будь-яке проголошення незалежності Каталонії буде мати жорсткі наслідки, які включають можливість арешту Пучдемонта і призупинки нинішньої автономії регіону.
"Ми не збираємося погоджуватися на будь-яке проголошення незалежності: негайне чи відкладене", - сказав лідер правлячої в Іспанії "Народної партії" Хав'єр Гарсія Альбіоль.
Раніше видання Financial Times писало про те, що конституція Іспанії дає Мадриду "ядерну можливість" для приборкання Каталонії. Йдеться про статтю 155, яка дозволя Мадриду застосувати "будь-які необхідні заходи" для приборкання регіону. Зокрема, від може розпустити місцевий парламент і взяти під контроль каталонську поліцію. Втім, іспанський уряд вагаються із застосуванням цієї опції, боячись, що каталонці не підкоряться.
Детальніше про референдум у Каталонії і його наслідки для країни і регіону читайте в матеріалі Олексія Коваля "Незалежність Каталонії: чим відповість Мадрид?", у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".