UA / RU
Підтримати ZN.ua

Президент Ірану позитивно оцінив проект Макрона з ядерної угоді

Уряд Ірану в цілому згоден з проектом Франції, який допоміг би вирішити ситуацію навколо відносин з США, але вніс свої корективи.

У середу, 2 жовтня, під час виступу на засіданні уряду країни, президент Ірану Хасан Рухані, заявив що наданий раніше президентом Франції Еммануелем Мароном документ угоди для США та Ірану щодо ядерної операціїе, в цілому прийнятний для його країни, повідомляє Reuters.

Глава ісламської республіки сказав, що в документі необхідно змінити деякі формулювання. Наприклад, він зазначив, що проект, запропонований Францією, зводиться до того, що Іран не повинен прагнути отримати ядерну зброю, повинен сприяти миру в регіоні і у водних маршрутах. У свою чергу, американська сторона повинна скасувати санкції, адже, це б дозволило Ірану негайно відновити продажу нафти.

Але Рухані також заявив, що повідомлення про санкції, отримані від Сполучених Штатів під час його перебування на Генеральній Асамблеї ООН в Нью-Йорку, підірвали можливість дипломатичних переговорів.

Він додав, що неприпустимо, щоб президент США Дональд Трамп публічно заявляв, що він посилить санкції проти країни, в той час як європейські держави згодні вести переговори.

"Американський президент двічі, один раз у своєму виступі в ООН, а інший раз особисто заявив, що вони хочуть посилити санкції. Я сказав європейським колегам, яку частину ми повинні прийняти?"- сказав Рухані.

За словами президента Ірану, у лідерів європейських держав немає чіткої відповіді на те, як вчинити іранській стороні. Рухані підкреслив, цей проект президент Макрон представляв не тільки йому, але й американській стороні.

Крім того, другий Вищий керівник Ірану Алі Хаменеї заявив, що Іран продовжить скорочувати свої зобов'язання в рамках знаменної ядерної угоди 2015 року, поки не досягне бажаного результату", згідно з його офіційного сайту.

В 2018 році США в односторонньому порядку вийшли з ядерної угоди і ввели проти Ірану санкції. У відповідь Тегеран почав прискореними темпами відновлювати свою ядерну програму.

Німеччина, Франція і Британія припускають, що через посилення санкційного тиску США на Іран цінність ядерної угоди ризикує бути зведена до нуля, так як чим сильніше Вашингтон тисне на Тегеран, тим більше положень "ядерної угоди" відкидає останній. У зв'язку з цим у трьох столицях зажадали продовження діалогу щодо відновлення або переукладання ядерної угоди і висловили занепокоєння зростанням напруженості в регіоні Перської затоки.

Детальніше про проблеми з контролем над ядерними випробуваннями читайте у статті Олексія Їжака "Невидимі ядерні випробування" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".